Великобританія підготувала власні санкції проти Росії на захист України

Великобританія підготувала власні санкції проти Росії на захист України

Санкції будуть накладатися на осіб чи компанії, причетні до дестабілізації ситуації в Україні

Великобританія підготувала власні санкції проти Росії на захист України
фото Shutterstock

Уряд Великобританії на випадок Brexit підготував закон про продовження антиросійських санкцій, які зараз діють спільно з Євросоюзом. Мета документу – «мотивувати Росію на припинення дій з дестабілізації України».

Новий регламент про антиросійські санкції має набути чинності після того, як Великобританія покине Євросоюз (з 31 жовтня 2019 року). Обсяг санкцій не буде ні скороченим, ні збільшеним – він залишиться на тому ж рівні.

Однак на ділі «антиросійський» регламент прописує деталі, яких немає в загальноєвропейських санкційних документах, пише РБК, посилаючись на офіційний сайт британського уряду. 

Режим санкцій буде спрямований на те, щоб «мотивувати Росію припинити дії, які дестабілізують Україну або підривають територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України». «Російська агресія по відношенню до України не обмежується Донбасом і Кримом. Ми знаємо, що таємно і відкрито Росія при кожній нагоді намагається нашкодити Україні», – стверджується в документі.

Автономні санкції проти Росії будуть зобов'язані виконуватися не тільки на території країни, а й британськими підданими за межами Великобританії, зокрема британськими та іноземними суднами в міжнародних або іноземних водах.

Так, для контролю за дотриманням торгового ембарго відносно Криму або заборони на поставки в Росію зброї британські морські офіцери матимуть право зупинити судно, обшукати його і конфіскувати заборонені товари.

Крім того, част. 2 регламенту наділяє міністра закордонних справ правом вносити людей до списку санкцій з заморожуванням їхніх активів у Британії і/або забороною на в'їзд у країну. Санкції можуть накладатися на осіб чи установи, причетні до дестабілізації ситуації в Україні (співпраця з сепаратистами, ведення бізнесу в Криму тощо).

Таким чином, після виходу з ЄС Великобританія зможе вносити до списку санкцій нових російських громадян і компанії.

Істотна відмінність від санкцій ЄС полягає в тому, що Британія зможе засекречувати внесення до санкційного списку конкретної особи, якщо це «в інтересах національної безпеки або міжнародних відносин».

Наразі у Великобританії діють три режими санкцій щодо Росії у відповідності з актами Євросоюзу:

  • замороження активів російських і українських осіб, причетних до порушення територіальної цілісності і суверенітету України (у рамках цього режиму заморожені активи в Європі Аркадія Ротенберга, Дмитра Рогозіна, Костянтина Малофєєва, Юрія Ковальчука та ін.);
  • секторальні санкції, що обмежують фінансування нафтогазових компаній і держбанків; ембарго на поставки в Росію військових товарів та продукції подвійного призначення;
  • заходи щодо Криму і Севастополя (заборона на імпорт кримських товарів, на інвестиції в економіку півострова).

Ці режими переносяться в британське законодавство про санкції. Відмінність у тому, що британський регламент передбачає виключення з санкцій, якщо це відповідає тим самим «інтересам національної безпеки» або необхідно для запобігання «серйозного злочину» на території Сполученого Королівства.

І головне: Великобританія пропонує ввести кримінальну відповідальність за порушення режиму санкції, включаючи покарання у вигляді тюремного ув'язнення на термін до 10 років за порушення заборони на торгівлю з Росією.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті