Москва почала переговори щодо транзиту газу – Коболєв
Глава НАК прокоментував заяву президента РФ Путіна про залежність України від транзиту газу

Москва почала переговори щодо продовження транзиту газу територією України, які почав російський президент з Пекіну.
Про це повідомив глава НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв на своїй сторінці у Facebook.
«Ну що ж, як ми і очікували, Москва почала переговори щодо продовження транзиту газу одразу після завершення виборів в Україні. Цей раунд провів російський президент з далекого Пекіну. Про потребу Росії у транзиті і готовність «Газпрому» укладати контракт на стандартних європейських умовах, звісно, не було жодного слова. Було про те, як Україна замерзне», – написав він.
Ну що ж, як ми і очікували, Москва почала переговори щодо продовження транзиту газу одразу після завершення виборів в...
Опубликовано Andriy Kobolyev Четверг, 2 мая 2019 г.
За словами Коболєва, «Газпром» не встигне побудувати і запустити обхідні газопроводи до кінця дії контракту.
«Нагадаю, на відміну від 2009 року, «Газпром» не може перекрити Україні газ. «Газпром» винен гроші «Нафтогазу», а не навпаки. Україна впровадила у себе законодавство ЄС, яке встановлює чіткі правила і вимоги користування газовою інфраструктурою. Власне, ані у «Газпрому», ані у «Нафтогазу» значного поля для маневру немає», – пояснив глава НАК і додав, що слова очільника Кремля – «артпідготовка перед наступними тристоронніми перемовинами у травні. В Єврокомісії і серед українських учасників переговорів ціну словам Путіна знають дуже добре. Справжня мішень цього виступу – ви».
За словами Коболєва, зараз і у «Нафтогазу», і у приватних імпортерів є вибір серед кількох десятків найбільших європейських газових трейдерів.
«Більшість із компаній, з якими ми працюємо, і досі частково державні. Жоден з наших постачальників не має частки понад 30%. Ціна, яку Росія пропонувала Медведчуку, є вищою за ту, за якою ми купували у європейських постачальників. Крім того, вона була на 47% вищою за ціну, яку визначив як справедливу для нас Стокгольмський арбітраж», – наголосив він.
Як пояснив глава НАК, завдяки багатьом розгалуженням української газотранспортної системи «Газпром» може надзвичайно швидко нарощувати або скорочувати обсяги поставок газу до ЄС. Проте, як пояснив глава НАК, на газовому ринку ще й досі діє кордон СРСР, адже «Газпром» виставляє на інтерконекторах з ЄС свої умови і ігнорує законодавство як ЄС, так і України. Через це Україна не може об’єднати газовий ринок з ЄС, отримати нижчі ціни та додаткові замовлення для власної ГТС і підземних сховищ.
«Саме тому так важливо, щоб новий контракт на транзит був укладений за європейськими правилами, які віднедавна діють в Україні», – наголосив він. Це також дозволить «перенести точки передачі газу на східний кордон» – тобто, запропонувати потужності української ГТС іншим транзитерам газу, наприклад, європейським клієнтам «Газпрому» або іншим російським виробникам, або продавцям газу з Середньої Азії, якщо до питання активно долучиться ЄС.
«Цього росіяни будуть уникати усіма способами», – пояснив Коболєв і додав, що варто очікувати, зокрема, масовану інформаційну атаку, в тому числі, проти європейських правил і за продовження чинних контрактів у старій версії, до виправлення в арбітражі.
За його словами, Україна працює над тим, щоб до українських сховищ було закачано додатково близько 3 млрд куб. м газу.
«За нашими даними, європейські трейдери також створюють додаткові резерви. Усі розуміють, що зима близько. Путіну і «Газпрому» дійсно є, що втрачати. Зберігайте спокій і спостерігайте. Буде цікаво», – резюмував він.
Раніше, 27 квітня в Пекіні президент РФ Володимир Путін заявив про те, що газопостачання України повністю залежить від транзиту російського газу через ГТС країни.
У свою чергу Коболєв зазначав, що як тільки будуть зрозумілі результати виборів, РФ погодиться на переговори.
Нагадаємо: Україна має збільшити запаси газу у ПСГ на наступний опалювальний сезон до 20 млрд куб. м, тоді як минулого року, з 8 квітня по 14 жовтня, запаси в сховищах зросли в 2,2 рази – до 16,67 млрд куб м з 7,43 млрд куб м.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].