Російська металургія б’є на сполох через надлишок сталі в РФ у зв’язку з її поставками з Донбасу
Постачати сталь на 30% дешевше ринку невизнаних республік дозволяє низька собівартість завдяки поставкам газу з Росії, російської електроенергії і низьким зарплатам робочих

Магнітогорський металургійний комбінат (ММК) Віктора Рашнікова побачив ризик надлишку пропозиції стали на російському ринку, в тому числі через зростання імпорту з невизнаних республік «ЛНР» і «ДНР». Про це компанія попередила в своєму звіті за перший квартал 2019 року, передає «РБК».
«Відновлення з другого кварталу обсягів поставок «АрселорМіттал Теміртау»(Казахстан) в Росію, збільшення імпорту з «ЛНР» і «ДНР», а також очікуване збільшення обсягів пропозиції з боку російських постачальників призведуть до зміщення балансу російського ринку в другому кварталі в сторону надлишку пропозиції», – йдеться в звіті ММК.
У звіті за четвертий квартал 2018 року ММК також звертав увагу на імпорт сталі з невизнаних республік: «Ціни на товстолистовий прокат перебували під тиском через надлишкових для російського ринку обсягів поставок з «ЛНР» і «ДНР» за демпінговими цінами». Але тоді мова йшла саме про демпінг, прогнозу про профіцит пропозиції в Росії не було.
На виробництві товстолистового прокату спеціалізується розташований в ЛНР Алчевський металургійний комбінат (АМК, потужність – 2,8 млн тонн сталі щорічно). Як пишуть ЗМІ невизнаних республік, підприємство з моменту відновлення роботи в грудні 2017 року до грудня 2018 року випустило близько 1,5 млн тонн продукції. Але в першому кварталі 2019 року поставки з АМК в Росію знизилися через переорієнтацію виробника на експорт в інші країни, зазначив ММК в звіті за перший квартал 2019 року.
В інших російських металургійних компаніях – НЛМК, Evraz, «Северстали» і «Мечел» – відмовилися коментувати імпорт з «ДНР» і «ЛНР» і очікування щодо зростання пропозиції сталі в Росії. Але джерело, близьке до однієї з цих компаній, визнало, що «дійсно є відчуття, що імпорт з Донбасу зростає». Джерело, близьке до іншої компанії, оцінює, що в Росії сукупні поставки заводів з «ДНР» і «ЛНР», а також з російських заводів сортового прокату, які увійшли в периметр компанії «Газ-Альянсу», можуть перевищити в цьому році 1 млн тонн.
«Газ-Альянс» відповідає за збут продукції з «ДНР» і «ЛНР», джерела «РБК» пов'язують компанію з бізнесменом Сергієм Курченко (з його представником виданню зв'язатися не вдалося). У березні 2018 року ця компанія стала єдиним постачальником вугілля з територій самопроголошених республік. Влада ОРДЛО ввела зовнішнє управління на українських підприємствах 1 березня 2017 року. Україна називає поставки продукції з «ДНР» і «ЛНР» протизаконними, які підпадають під статтю українського Кримінального кодексу про фінансування тероризму (ст. 258-5).
Ще в 2017 році аналітики відзначали тиск імпорту з «ДНР» і «ЛНР» на вартість російської сталі. Віце-президент з продажу НЛМК Ілля Гущин в розмові з кореспондентом РБК говорив тоді, що «цей потік [з ДНР], за даними учасників ринку, йде в основному по арматурі, обсяг досить великий».
Росія в січні-вересні 2018 року імпортувала з України близько 2,2 млн тонн сталевої продукції. Українські ЗМІ писали, що в 2018 році «Внєшторгсервіс» (управляє сталеливарними підприємствами в «ДНР» і «ЛНР») зміг частково відновити роботу цих підприємств, збільшивши поставки на 20%. За їх даними, в січні-листопаді 2018 року в Росію імпортували з України 1,1 млн тонн сортового прокату, на якому спеціалізується Єнакіївський металургійний завод (ЄМЗ), розташований в «ДНР».
Постачати сталь на 30% дешевше ринку невизнаних республік дозволяє низька собівартість завдяки поставкам газу з Росії, російської електроенергії і низьким зарплатам робочих, повідомляли українські ЗМІ.
«Ще з моменту утворення самопроголошених республік було зрозуміло, що імпорт сталі з розташованих там великих сталеливарних заводів неминуче піде в Росію, оскільки Європа не стане ризикувати, купуючи їх продукцію навіть за заниженою ціною», – наголосив директор групи корпоративних рейтингів АКРА Максим Худалов.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].