Німецький виробник будматеріалів HeidelbergCement йде з України

Німецький виробник будматеріалів HeidelbergCement йде з України

Компанія продала українські цементні заводи

Німецький виробник будматеріалів HeidelbergCement йде з України
Фото: HeidelbergCement

Німецька компанія HeidelbergCement, яка є одним із найбільших світових виробників будівельних матеріалів, продала українські цементні заводи. Про це пише НВ з посиланням на повідомлення компанії.

Згідно з ним, новими власниками заводів стали структури, пов’язані з інвестиційним банкіром Ігорем Мазепою та його партнерами.

Додамо, що компанія HeidelbergCement В Україні працювала з 2001 року. Нині вона активно розпродає активи по всьому світу. Так, з початку цього року на сайті компанії з’явилося кілька повідомлень про оптимізацію бізнесу. Мова йшла про продаж цементних заводів на півночі Італії, скорочення частки в марроканскому активі, продажу 50% акцій в Ciment Québec (Канада) і міноритарної частки в проекті в Сирії.

«Ці продажі є частиною плану дій щодо прискорення оптимізації нашого портфеля. Ми на шляху до досягнення мети в 1,5 млрд євро до кінця 2020 року», – сказав д-р Бернд Шайфеле, голова правління HeidelbergCement.

Також влітку 2018 року представники компанії заявили про намір спростити ведення бізнесу і ризики, позбувшись непрофільних підприємств, скоротивши позиції на ринках з високими ризиками або низьким потенціалом зростання або там, де є зупинені підприємства. При цьому вони назвали плани отримати 1−1,5 млрд євро.

У головній компанії не дали коментарів щодо продажу активів саме в Україні. Але експерти ринку припускають, що вони пов’язані з втратою контролю над активами на Донбасі. І тому їхнє рішення не є тенденцією серед західних інвесторів.

«Ми не вважаємо продаж активів однієї компанії іншій сигналом про зниження інвестпривабливості в Україні. Але не слід забувати той загальновідомий факт, що під час конфлікту на сході країни компанія втратила контроль над двома своїми важливими заводами», – розповіли в Німецько-Українській промислово-торговельній палаті AHK Ukraine.

З трьох цементних заводів у «ХайдельбергЦемент Україна» (Дніпро) залишилося фактично лише два – в Кривому Розі і Кам’янському. Третє підприємство знаходиться близько окупованого Єнакієва. Також у його дочірнього ТОВ був завод з виробництва бетону в Луганську.

«Один з наших цементних заводів розташований на окупованій території. Це найбільше з трьох підприємств, майже 55% від усього бізнесу. Завод перетворений в російську військову базу», – заявляв влітку 2016 року Сильвіо Тіде, який тоді був головою правління «ХайдельбергЦемент Україна».

Згідно з офіційною звітністю компанії, в 2013 році її активи виробили 2,35 млн тонн цементу. За підсумками 2017 року випуск зменшився більше, ніж на 35% – до 1,5 млн тонн.

Незважаючи на все ще велику частку на українському ринку, в головній компанії вирішили вийти з нього. І покупець був знайдений – Overin Limited, яку пов’язували з інвестгрупою Concorde Capital Ігоря Мазепи. У травні Мазепа підтвердив покупку у німецької компанії 99,8% акцій ПрАТ «ХайдельбергЦемент Україна».
Але після оновлення наглядової ради (НР) акціонерного товариства стало зрозуміло, що Ігор Мазепа діяв не один. 14 травня 2019 року загальні збори акціонерів відкликали з посад главу наглядової ради Ернеста Еліто і секретаря Вольфрама Гертнера, а також звільнили членів НР Альберта Шойера, Крістіана Міклі і Роберта Брейера.

Згідно протоколу загальних зборів акціонерів, нові члени наглядової ради – генеральний директор ТОВ «Конкорд Кепітал» Ігор Мазепа і заступник керуючого директора департаменту інвестиційно-банківських послугд «Конкорд Консалтинг» Ігор Сотник, корпоративний секретар ПАТ «Концерн «Галнафтогаз» (володіє мережею АЗС ОККО) Андрій Костюк, директор ТОВ «Волинь-Екотепло» Андрій Сороківскій, а також керівник управління закупівель ПАТ «Концерн «Галнафтогаз» Олег Даниляк.

Своєю чергою, у  прес-службі OKKO Group повідомили, що власник компанії і компанія (бренд «ОККО») не брали участь в угоді.

«Топ-менеджери виступили партнерами в придбанні виробника цементу «ХайдельбергЦемент Україна» разом з Ігорем Мазепою. Дане рішення не має відношення до холдингу OKKO Group, як бізнесу», – відповіли в компанії.

«Працівники, яких ви згадуєте у своєму запиті – є представниками вищезгаданого топ-менеджменту в наглядовій раді», – акцентували в OKKO Group.

У Concorde Capital назвали партнерів. Ними стали віце-президент ПАТ «Концерн «Галнафтогаз» Василь Даниляк, а також бізнесмени Іван Шестак та Ігор Завіновський. Нові акціонери не розкривають, які частки належать кожному з них.

Раніше Mind писав, що пов'язана з Concorde Capital кіпрська Overin Limited купила «ХайдельбергЦемент Україна».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті