Німецький виробник будматеріалів HeidelbergCement йде з України
Компанія продала українські цементні заводи

Німецька компанія HeidelbergCement, яка є одним із найбільших світових виробників будівельних матеріалів, продала українські цементні заводи. Про це пише НВ з посиланням на повідомлення компанії.
Згідно з ним, новими власниками заводів стали структури, пов’язані з інвестиційним банкіром Ігорем Мазепою та його партнерами.
Додамо, що компанія HeidelbergCement В Україні працювала з 2001 року. Нині вона активно розпродає активи по всьому світу. Так, з початку цього року на сайті компанії з’явилося кілька повідомлень про оптимізацію бізнесу. Мова йшла про продаж цементних заводів на півночі Італії, скорочення частки в марроканскому активі, продажу 50% акцій в Ciment Québec (Канада) і міноритарної частки в проекті в Сирії.
«Ці продажі є частиною плану дій щодо прискорення оптимізації нашого портфеля. Ми на шляху до досягнення мети в 1,5 млрд євро до кінця 2020 року», – сказав д-р Бернд Шайфеле, голова правління HeidelbergCement.
Також влітку 2018 року представники компанії заявили про намір спростити ведення бізнесу і ризики, позбувшись непрофільних підприємств, скоротивши позиції на ринках з високими ризиками або низьким потенціалом зростання або там, де є зупинені підприємства. При цьому вони назвали плани отримати 1−1,5 млрд євро.
У головній компанії не дали коментарів щодо продажу активів саме в Україні. Але експерти ринку припускають, що вони пов’язані з втратою контролю над активами на Донбасі. І тому їхнє рішення не є тенденцією серед західних інвесторів.
«Ми не вважаємо продаж активів однієї компанії іншій сигналом про зниження інвестпривабливості в Україні. Але не слід забувати той загальновідомий факт, що під час конфлікту на сході країни компанія втратила контроль над двома своїми важливими заводами», – розповіли в Німецько-Українській промислово-торговельній палаті AHK Ukraine.
З трьох цементних заводів у «ХайдельбергЦемент Україна» (Дніпро) залишилося фактично лише два – в Кривому Розі і Кам’янському. Третє підприємство знаходиться близько окупованого Єнакієва. Також у його дочірнього ТОВ був завод з виробництва бетону в Луганську.
«Один з наших цементних заводів розташований на окупованій території. Це найбільше з трьох підприємств, майже 55% від усього бізнесу. Завод перетворений в російську військову базу», – заявляв влітку 2016 року Сильвіо Тіде, який тоді був головою правління «ХайдельбергЦемент Україна».
Згідно з офіційною звітністю компанії, в 2013 році її активи виробили 2,35 млн тонн цементу. За підсумками 2017 року випуск зменшився більше, ніж на 35% – до 1,5 млн тонн.
Незважаючи на все ще велику частку на українському ринку, в головній компанії вирішили вийти з нього. І покупець був знайдений – Overin Limited, яку пов’язували з інвестгрупою Concorde Capital Ігоря Мазепи. У травні Мазепа підтвердив покупку у німецької компанії 99,8% акцій ПрАТ «ХайдельбергЦемент Україна».
Але після оновлення наглядової ради (НР) акціонерного товариства стало зрозуміло, що Ігор Мазепа діяв не один. 14 травня 2019 року загальні збори акціонерів відкликали з посад главу наглядової ради Ернеста Еліто і секретаря Вольфрама Гертнера, а також звільнили членів НР Альберта Шойера, Крістіана Міклі і Роберта Брейера.
Згідно протоколу загальних зборів акціонерів, нові члени наглядової ради – генеральний директор ТОВ «Конкорд Кепітал» Ігор Мазепа і заступник керуючого директора департаменту інвестиційно-банківських послугд «Конкорд Консалтинг» Ігор Сотник, корпоративний секретар ПАТ «Концерн «Галнафтогаз» (володіє мережею АЗС ОККО) Андрій Костюк, директор ТОВ «Волинь-Екотепло» Андрій Сороківскій, а також керівник управління закупівель ПАТ «Концерн «Галнафтогаз» Олег Даниляк.
Своєю чергою, у прес-службі OKKO Group повідомили, що власник компанії і компанія (бренд «ОККО») не брали участь в угоді.
«Топ-менеджери виступили партнерами в придбанні виробника цементу «ХайдельбергЦемент Україна» разом з Ігорем Мазепою. Дане рішення не має відношення до холдингу OKKO Group, як бізнесу», – відповіли в компанії.
«Працівники, яких ви згадуєте у своєму запиті – є представниками вищезгаданого топ-менеджменту в наглядовій раді», – акцентували в OKKO Group.
У Concorde Capital назвали партнерів. Ними стали віце-президент ПАТ «Концерн «Галнафтогаз» Василь Даниляк, а також бізнесмени Іван Шестак та Ігор Завіновський. Нові акціонери не розкривають, які частки належать кожному з них.
Раніше Mind писав, що пов'язана з Concorde Capital кіпрська Overin Limited купила «ХайдельбергЦемент Україна».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].