Імпічмент мають ухвалювати не менш як три чверті народних депутатів – законопроект Зеленського

Імпічмент мають ухвалювати не менш як три чверті народних депутатів – законопроект Зеленського

У разі неприйняття Верховною Радою імпічменту головуючий від імені парламенту вибачиться перед президентом України

Імпічмент мають ухвалювати не менш як три чверті народних депутатів – законопроект Зеленського
Володимир Зеленський
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський пропонує затверджувати рішення про імпічмент президента України не менш як трьома чвертями народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України.

Відповідний законопроект (№10340) про особливу процедуру усунення Президента України з поста (імпічмент) він зареєстрував у середу у Верховній Раді.

«Метою і завданнями прийняття цього законопроекту є створення правових засад для гарантування реалізації народними депутатами України як представниками Українського народу парламентського контролю за дотриманням главою держави Конституції та законів України, відновлення системи стримувань та противаг шляхом забезпечення можливості практичної реалізації процедури імпічменту Президента України», – йдеться у пояснювальній записці до документу.

Документ передбачає, що процедура імпічменту ініціюватиметься більшістю народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України.

Крім того, з метою повного, всебічного та неупередженого розслідування утворюватиметься спеціальна тимчасова слідча комісія, до складу якої входитимуть народні депутати України, спеціальний прокурор і спеціальні слідчі.

Комісія готуватиме висновки і пропозиції щодо вчинення Президентом України державної зради або іншого злочину.

Як зазначається у поясненні до документу, після прийняття Верховною Радою України рішення про звинувачення президента України Верховна Рада звертатиметься до Конституційного Суду України (для отримання висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення президента України з поста в порядку імпічменту) та Верховного Суду (для одержання висновку про те, що діяння, в яких звинувачується президент України, містять ознаки державної зради або іншого злочину).

Рішення про усунення президента України з поста в порядку імпічменту прийматиметься лише у разі, якщо висновки Конституційного Суду та Верховного Суду засвідчать дотримання вимог Конституції та законів України.

Крім того, відповідне рішення вважатиметься прийнятим, якщо за нього проголосує не менш як три чверті народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України.

«У разі неприйняття Верховною Радою України постанови про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту головуючий від імені парламенту вибачиться перед Президентом України», – наголошується у поясненні до документу.

Крім того, народний депутат від «Блоку Петра Порошенка» Олексій Гончаренко зареєстрував у Верховній Раді ще один законопроект №10339, пов'язаний із затвердженням процедури імпічменту президента України, а саме «про спеціальну тимчасову слідчу комісії Верховної Ради України з проведення розслідування вчинення Президентом державної зради або іншого злочину».

Як зазначається, у поясненні до цього законопроекту, документом передбачено усунення прогалини та недоліків, які унеможливлюють практичну реалізацію положень Конституції України щодо усунення Президента України з поста в порядку імпічменту. А також внесення змін до Кримінального кодексу України та до Регламенту Верховної Ради України.

Як пояснив журналістам в парламенті народний депутат, голова підкомітету з питань виборів і референдумів комітету ВР з питань правової політики та правосуддя Олександр Черненко, в цьому законопроекті через механізм поправок передбачено створення спеціальної тимчасової слідчої комісії, буде ініціювати процедуру імпічменту.

Нагадаємо: напередодні, під час зустрічі з представниками МВФ Зеленський повідомив, що його команда розробила новий законопроект щодо відповідальності за незаконне збагачення, який поверне антикорупційним органам важливий інструмент для притягнення корупціонерів до відповідальності, і планує його подати до Верховної Ради вже цього тижня.

Раніше, наступного дня після інаугурації, 22 травня Зеленський зареєстрував у Верховній Раді свій перший законопроект про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо здійснення закупівель під час виборчого процесу зареєстрований у парламенті.

Як тоді зазначив глава АП Андрій Богдан, що незабаром Зеленський подаватиме закон про імпічмент президента. За його словами, текст законопроекту розробляють учені.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло