МЕРТ проти виведення ЦВК з-під дії закону «Про публічні закупівлі»

МЕРТ проти виведення ЦВК з-під дії закону «Про публічні закупівлі»

Такі законодавчі зміни можуть створить умови для зловживань під час укладення та виконання договорів закупівель

МЕРТ проти виведення ЦВК з-під дії закону «Про публічні закупівлі»
Фото з офіційного сайту президента

Виведення Центрвиборчкому (ЦВК) з-під дії закону «Про публічні закупівлі» суперечить європейській практиці та може призвести до здійснення закупівель у непрозорий, неефективний спосіб, а також створить умови для зловживань під час укладення та виконання договорів закупівель.

Такі висновки навели у Мінекномрозвитку під час наради щодо здійснення публічних закупівель для проведення дострокових виборів народних депутатів 21 липня 2019 року, у який взяли участь представники МЕРТ, ЦВК, Мінекономрозвитку, Мін’юсту, Адміністрації Президента, Верховної Ради та інших, йдеться у повідомленні на сайті МЕРТ.

«Повне виведення ЦВК з-під дії Закону «Про публічні закупівлі» означає, що інформація про закупівлі цього замовника буде недоступна громадськості», – пояснив Перший віце-прем’єр-міністр Степан Кубів. – «Закупівлі ЦВК для проведення чергових виборів Президента України 31 березня засвідчили можливість застосування вимог чинного Закону «Про публічні закупівлі» до виборчого процесу. Так, ЦВК успішно провели понад 80 процедур закупівель для підготовки виборів Президента України. Завдяки використанню конкурентних процедур закупівель тільки на центральному рівні ЦВК заощадило для державного бюджету близько 10 млн грн, деякі окружні виборчі комісії зекономили більше мільйона гривень кожна».

Для того, щоб ЦВК здійснити закупівлі вчасно та відповідно до норм чинного  законодавства, Мінекономрозвитку запропонувало два шляхи розв’язання проблеми.

Так, міністерство підготувало наказ №898 від 24 травня 2019 року, який дозволить ЦВК розбити великі закупівлі на менші та провести переговорні процедури. При цьому вся інформація про обсяги закупівлі та виконавців договору буде відображена у системі електронних закупівель Prozorro. Наказ буде заюстований та набуде чинності найближчим часом, як тільки ЦВК погодить його текст.

Друга пропозиція Мінекономрозвитку – ухвалити компромісний законопроект про внесення змін до Закону «Про публічні закупівлі», який перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов тиждень тому офіційно направив Голові Верховної ради та Голові комітету економічної політики.

Законопроект тимчасово, а саме на період проведення дострокових виборів до Парламенту, виводить ЦВК з-під дії закону «Про публічні закупівлі». Не зважаючи на те, що така практика суперечить відповідним директивам ЄС, Мінекономрозвитку висловило готовність піти на зустріч ЦВК у цьому питанні.

Так, ЦВК виступає за внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки строки проведення процедури закупівель можуть перевищувати терміни виборчого процесу.

«Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», кожна окружна дільниця у разі потреби може здійснювати закупівлі самостійно. Якщо, наприклад, дільниці не вистачає в необхідній кількості печаток чи скриньок для голосування, її представники можуть самостійно оперативно закупити їх у короткі терміни, це допорогові закупівлі, які можна зробити за 2-3 дні. Під час підготовки до Президентських виборів ми не фіксували серйозних проблем і порушень системного характеру у проведенні тендерів виборчими дільницями, переконані, що аналогічним способом ми проведемо і закупівлі на позачергових парламентських виборах», – заявив Нефьодов.

Нагадаємо: наступного дня після інаугурації, 22 травня, президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді свій перший законопроект – зміни до закону «Про публічні закупівлі».

Раніше, 21 травня Зеленський підписав указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради, а також призначив позачергові парламентські вибори на 21 липня 2019 року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію