Європа заощадила $8 млрд завдяки реформам у сфері СПГ у 2018 році – глава МЕА
Зростання видобутку сланцевого газу в США і зміни на енергетичних ринках ЄС змусили Росію змінити механізм ціноутворення

У минулому році Європа заощадила $8 млрд на рахунках за природний газ: зростання видобутку сланцевого газу в США і зміни на енергетичних ринках ЄС змусили Росію змінити механізм ціноутворення. Про це заявив глава Міжнародного енергетичного агентства Фатіха Бірола, передає enkorr.
Виступаючи з доповіддю, присвяченою щорічному звіту МЕА щодо газу, Бірол сказав, що 2018 став «золотою порою» для природного газу, на який припало 45% загального зростання світової енергетики. Це найшвидший ріст за останні 20 років.
Зміни на світових газових ринках, зумовлені сланцевої революцією в США, швидким розширенням світової галузі виробництва зрідженого природного газу (СПГ) і лібералізацією енергетичних ринків ЄС, змусили Росію відмовитися від прив'язки цін на газ до цін на сиру нафту.
Цей процес почався після того, як на тлі зростання видобутку сланцевого газу в США Катар, найбільший в світі експортер СПГ, перенаправив поставки свого газу в Європу, розхитавши ціни на континенті і посиливши вплив еталонної ціни Dutch TTF.
«Через зростання пропозиції зрідженого природного газу і оптимізації процесу регулювання було значною мірою переглянуто контракти [на поставку російського газу] по трубопроводах. За нашими оцінками, в 2018 році російський трубопровідний експорт в Європу виявився на $8 млрд дешевше, ніж при звичайній індексації [цін на газ в залежності від вартості] нафти», – сказав Бірол
«Якби Директиви ЄС були прийняті в повному обсязі, ми могли б побачити більше СПГ в Центральній Європі, де ціни на [природний газ] на $0,50 / mmBtu вище TTF. Це дозволило б додатково заощадити $1,3 млрд », – сказав глава МЕА.
Зауваження Бірола підтверджують думку виробників скрапленого природного газу і президента США Дональда Трампа про те, що Європа використовує все більше СПГ.
Москва намагається довести, що повна вартість американського СПГ, що включає в себе покупку, скраплення і транспортування через Атлантику, значно вище, ніж на російську сировину, що поставляється по трубі. Однак Біроль не порівнював ціни. Він стверджував, що ситуація на ринку призвела до зміни структури довгострокових контрактів на російський газ.
МЕА прогнозує, що в період до 2024 року ринок СПГ виросте на 26%, – до 546 млрд кубометрів. Причому найбільшим покупцем зрідженого природного газу стане Китай, а найбільшим продавцем – Сполучені Штати.
Торгова війна між Пекіном і Вашингтоном може перешкодити розвитку нових експортних терміналів США, які залежать від довгострокових покупців.
«Не дивлячись на цю складну ситуацію, я бачу значний комерційний потенціал між США і Китаєм. Я відчуваю, що рано чи пізно між цими двома країнами виникне сильний потік», – сказав Бірол про торгівлю СПГ між двома країнами.
Як повідомлялось, 2 травня в Брюсселі відбулася перша Енергетична Рада високого рівня США – ЄС для керівників компаній, що працюють у секторі скрапленого природного газу.
Більше про тенденцію до нарощування поставок американського СПГ в країни ЄС можна прочитати в матеріалі Mind «Танкери на марші: 10 тез про американський СПГ замість трубопроводів «Газпрому».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].