В Україні чергова АЧС, хворих свиней розпродають задешево

В Україні чергова АЧС, хворих свиней розпродають задешево

На Хмельниччині, Тернопільщині та Вінничині свиней, що захворіли Африканською чумою продають споживачам

В Україні чергова АЧС, хворих свиней розпродають задешево
Фото: pixabay

На Хмельниччині  «Аграрній компанії 2004», що належить  місцевому політику та бізнесмену Сергію Лабазюку (народний депутат України з депутатської групи «Воля Народу», заступнику голови парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин), свині масово захворіли африканською чумою свиней (АЧС).

За інформацією закритих груп  власників свинокомплексів в регіоні у месенджері Viber замість того, щоб знищити хворе поголів'я, іх за вдвічі нижчою ціною продовжують продавати.  Mind вдалось віднайти підтвердження цієї інформації в декількох джерел на ринку.

«В Хмельницькій області в кінці травня сталась АЧС на свинокомплексі нардепа Сергія Лабазюка, заступника голови агарного комітету, який по суті один із винуватців що така ситуація з АЧС сталася, адже не виплачуються компенсації,  держава не контролює епідемії», – обурюється в коментарі Mind співвласник свинокомплексу у Львівській області.

За словами співрозмовника видання, якщо знищити все поголів’я – будь-яка ферма стане банкрутом, тому власники намагаються якомогу швидше розпродати свиней. «Хворих свиней розпродають дешево, по 15-20 грн за кг, опустили ринкову ціну до 30 грн за кг, хоча раніше вона трималася на рівні 40 грн за кг», – додає співрозмовник видання. 

У групах також пишуть про подібні випадки в попередні місяці на Тернопільщини та Вінничини.

За словами опитаних учасників ринку (усі погодились коментувати лише на правах анонімності) головною причиною поширення АЧС в Україні є нелегальний ринок свинини інфікованої АЧС.

«Ні галузеві асоціації, ні Держпродспоживслужба не визнають існування такого ринку» розповів ще один власник свинокомплексу у коментарі Mind.

«Компенсацій свинокомплексам за знищених від АЧС свиней 7 років – немає. Визнати АЧС на свинокомплексі рівноцінно банкрутству. Тож власники вимушені йти на порушення закону аби зберегти хоч які гроші і фактично в такий спосіб підживлюють нелегальний ринок свинини інфікованої АЧС» – додав він.

Опитані учасники ринку сходяться на думці, що якщо не зупинити нелегальний ринок – висока вірогідність ще більших втрат інших галузей. «Вірус АЧС може передаватися із соєвим шротом і макухою, комбікормами і зерном, а Україна є ТОП-експортером цих кормових інгредієнтів».

Таку ж думку висловив і національний консультант Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, експерт ФАО Олександр Ревнівцев у відеоінтерв’ю у facebook. З його слів, до спалаху захворювання в Київській області на Агрокомбінаті «Калита» в 2015 році в Україні спостерігався вже спад випадків АЧС. Згідно з даних кримінальних справ, тоді зі свинокомплексу інфікованих свиней продавали по м’ясокомбінатах впродовж місяця.

Після Калити практика продажу свиней інфікованих АЧС стала поширеною по всій Україні. Зокрема експерт ФАО вважає, що на даний час, швидкість поширення АЧС в Україні залежить від швидкості пересування автомобіля.

Однак, інформація про таку небезпеку і досі приховується, навіть, керівництвом галузевої асоціації «Свинарі України».

Нелегальний ринок інфікованої АЧС свинини – це інфіковане м’ясо, сало, це і 6 млн трудових мігрантів, які можуть перевозити ці продукти. Вірус зберігається у м’ясі 6 місяців. Наслідки такої «чумної байдужості» – небезпека не тільки економіці України, а і інших країн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло