Вузол боргів на ринку газу веде до його колапсу – АГРУ

Вузол боргів на ринку газу веде до його колапсу – АГРУ

Тільки за перші три місяці роботи ринку в режимі добового балансування заборгованість АТ «Укртрансгаз» перед трейдерами склала 530 млн грн

Вузол боргів на ринку газу веде до його колапсу – АГРУ
Фото: pixaby.com

Між учасниками ринку в сегменті постачання газу по положенню про покладення спеціальних обов’язків (ПСО) не один рік продовжують накопичуватись взаємні боргові зобов’язання. Які за різними підрахунками вже досягли $1 млрд. Про це повідомляє прес-служба Асоціації газового ринку України (АГРУ).

«Головним винуватцем каскаду боргових зобов’язань є Національна комісія, що здійснює державне регулювання ринку у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Регулятор впродовж років поводиться безвідповідально, нехтуючи своїми прямими обов’язками – затвердження економічно обґрунтованих тарифів для операторів газорозподільної мережі (ГРМ). Цілеспрямована дискримінаційна тарифна політика НКРЕКП призвела до того, що тільки через занижений тариф оператори ГРМ за п’ять років отримали збитки на суму 17 млрд грн», – говориться у повідомленні.

Оператори ГРМ регулярно широко інформували суспільство, владу та експертне середовище про дискримінаційні дії НКРЕКП. Також вони відстоюють своє право в суді на отримання економічно-обгрунтованого тарифу і компенсації від НКРЕКП за нанесені збитки. Тож, сума таких виплат за підсумками всіх судових розглядів може перевищити 17 млрд грн.

Збитковість тарифів на розподіл операторів ГРМ призвела до формування заборгованості перед АТ «Укртрансгаз» і вона продовжує зростати. В умовах дискримінаційної політики діючого НКРЕКП загроза банкрутства нависла не тільки над газорозподільними компаніями.

Нещодавно, АТ «Укртрансгаз» заявив про преддефолтний стан компанії. Це ставить під питання можливість залучення міжнародних партнерів для спільного управління українською ГТС.

АТ «Укртрансгаз» не має змоги розрахуватися з учасниками ринку. Оператор ГТС не може виконати свої зобов’язання в частині виплат за позитивні небаланси перед постачальниками, що працюють в комерційному сегменті ринку в умовах добового балансування.

Тільки за перші три місяці роботи ринку в режимі добового балансування заборгованість АТ «Укртрансгаз» перед трейдерами склала 530 млн грн. На думку учасників Асоціації газові трейдери України, відсутність ресурсів АТ «Укртрансгаз» підриває довіру до оператора ГТС і ставить під сумнів подальше функціонування ринку в умовах щодобового балансування за європейським зразком.

Асоціація газового ринку України закликає НКРЕКП негайно переглянути збиткові тарифи операторів ГРМ і компенсувати накопичені збитки, як того вимагає чинне законодавство та численні рішення судів.

Раніше повідомлялося, що проблеми з оплатою позитивних небалансів може привести до колапсу на ринку газу. Відсутність виплат на належному рівні несе загрозу закачування газу в підземні сховища за рівні, що заплановано.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті