Ріст проінфляційних чинників відзначає переважна більшість членів КМП Нацбанку

Ріст проінфляційних чинників відзначає переважна більшість членів КМП Нацбанку

Ріст зарплат та споживче кредитування розігрівають споживчий попит, що тисне на ціни

Ріст проінфляційних чинників відзначає переважна більшість членів КМП Нацбанку
Фото Shutterstock

Ріст проінфляційних чинників відзначила переважна більшість членів Комітету монетарної політики (КМП) Національного банку України (НБУ), що зумовило прийняття рішення про збереження облікової ставки на незмінному рівні. Про це йдеться у підсумках дискусії КМП, оприлюднених Нацбанком у вівторок.

«Проінфляційні ризики посилилися з моменту ухвалення попереднього рішення у квітні. Збереження облікової ставки на поточному рівні дозволить обмежити їхній вплив, сприятиме подальшому уповільненню інфляції», – відзначається у повідомлені.

Згідно з повідомленням, таку точку зору підтримало сім  з восьми присутніх на засіданні КМП 5 червня (усього у КМП десять членів).

«Припущення квітневого макропрогнозу НБУ стосовно уповільнення зростання зарплат не справджується. Темп зростання реальної зарплати зберігається на достатньо високому рівні і може завадити сталому зниженню фундаментального інфляційного тиску. Також спостерігається стійке збільшення обсягів споживчого кредитування», – йдеться у підсумках.

За даними НБУ, попит на споживчі кредити, за інформацією самих банків, перевищує їхні очікування: частково це пояснюється бажанням населення компенсувати відкладене на час кризи споживання та підтримується зростаючими доходами.

Разом з тим, єдиний член КМП, що виступав за зниження облікової ставки, вважає, що її реальне значення залишається на достатньо високому рівні і через це посилюється гривня та стимулюється імпорт.

При цьому у документі відзначається суттєве уповільнення зростання грошових переказів українських заробітчан і, відповідно, зниження їхньої ролі у розширенні споживчого попиту.

Сальдовані надходження а Україну від оплати праці за кордоном

січень лютий березень квітень Зміна до січ.-кв. попереднього року,% Зміна до січ.-кв. попереднього року, $млн
2017 584 580 584 738 -- --
2018 885 891 947 867 44,4 1104
2019 964 966 1024 1015 10,6 379

Дані – НБУ, розрахунки – Mind.

Водночас, за даними НБУ, окремі члени КМП були налаштовані менш оптимістично щодо швидкого отримання фінансування від МВФ, зокрема через невизначеність з часом формування нового уряду і затримку в підготовці нового державного бюджету.

«За такого сценарію в умовах пікових виплат за зовнішнім державним боргом восени ймовірним є посилення волатильності на фінансових ринках… Актуальними залишаються також і зовнішні ризики, передусім можливість різкого зниження цін на сировинних ринках унаслідок ескалації торгових конфліктів у світі», – зазначається у  підсумках.

Як повідомлялося, правління НБУ 6 червня вирішило зберегти облікову ставку на рівні 17,5% річних, тоді як 26 квітня її було знижено з 18%. Наступне засідання правління НБУ з питань монетарної політики заплановано на 18 липня.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті