Гройсман подав до Ради законопроект про управління відходами

Гройсман подав до Ради законопроект про управління відходами

Майже половина з 5 400 полігонів не відповідає нормам безпеки

Гройсман подав до Ради законопроект про управління відходами
Фото: pixabay.com

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман подав до Верховної Ради (ВР) проект закону «Про управління відходами». Про це йдеться у відповідному законопроекті № 10411 від 2 липня 2019 року.

Метою законопроекта стало вдосконалення системи управління відходами, визначення  правових, організаційних, економічних засад та механізмів контролю для забезпечення всебічного захисту здоров’я людей та довкілля шляхом впровадження заходів для запобігання або зменшення утворення відходів, зниження негативних наслідків від управління відходами, сприяння їх повторному використанню і відновленню в якості вторинної сировини та енергетичних ресурсів.

Підставами для розробки законопроекту стали:

  • закон «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони»;
  • розпорядження Кабінету Міністрів (Кабміну) «Про затвердження плану пріоритетних дій уряду на 2018 рік»;
  • постанова Кабміну «Про виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони»;
  • розпорядження Кабміну «Про схвалення Національної стратегії управління відходами в Україні до 2030 року»;
  • розпорядження Кабміну «Про затвердження Національного плану управління відходами до 2030 року».

«Проблема відходів в Україні вирізняється особливою масштабністю і значимістю внаслідок домінування в національній економіці ресурсоємних багатовідходних технологій, а також через відсутність протягом тривалого часу адекватного реагування на її виклики. Значні масштаби ресурсокористування та енергетично-сировинна спеціалізація національної економіки разом із застарілою технологічною базою спричиняють високі показники утворення та накопичення відходів», – йдеться у пояснювальній записці.

За 2017 рік загальні обсяги утворення відходів в Україні становлять 366 млн тонн, твердих побутових відходів, зібраних та перевезених підприємствамит  – близько  52 млн куб. м. (з них 93% захоронено на полігонах та звалищах). З 5 400 полігонів майже половина не відповідає нормам безпеки.

Крім того, передбачена міра покарання за порушення вимог природоохоронного законодавства не відповідає сучасним економічним чинникам, а незначний розмір санкцій унеможливлює належний рівень відповідальності за вчинені правопорушення.

Законопроектом запропоновано суттєве підвищення розмірів штрафів за правопорушення у сфері управління відходами, що надасть змогу забезпечити правомірну поведінку суб’єктів екологічних правовідносин.

Законопроект вперше впроваджує основоположні принципи та положення європейського законодавства у сфері управління відходами, зокрема, запровадження ієрархії управління відходами та розширеної відповідальності виробника, системи довгострокового планування управління відходами на національному, регіональному та місцевому рівнях.

Також, він передбачає впровадження інформаційної системи управління відходами, яка надасть змогу значно спростити систему обліку та звітності, подання декларацій та здійснення дозвільних процедур у сфері управління відходами.

Наприкінці червня у Тихий океан випустили 600-метрову установку для очищення води. Плаваючий пристрій, призначений для виловлювання пластикових відходів, циркулює між Каліфорнією і Гаваями. Оснащений лампами на сонячній енергії, камерами, датчиками і супутниковими антенами, пристрій постійно повідомляє про своє місцезнаходження, дозволяючи допоміжному судну виловлювати зібраний пластик кожні кілька місяців і перевозити його на сушу.

Нагадаємо: більше 30 індонезійських екологів, активістів і бізнесменів мають намір подати в суд Джакарти позов проти президента країни, міністрів з охорони навколишнього середовища та охорони здоров'я. Екологи звинувачують в поганому повітрі столиці Індонезії велику кількість старих автомобілів, автобусів і мотоциклів на вулицях міста, нелегальні металургійні міні-заводи, застарілі вугільні ТЕС і поширену практику відкритого спалювання сміття в місті і його околицях. У свою чергу, уряд країни заявляє, що рівень забруднення повітря в столиці є «середнім».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті