Влада Молдови отримала доповідь агентства Kroll про викрадення $1 млрд з банків країни
Глава Парламентської комісії зажадав відставки керівництва Генеральної прокуратури країни, оскільки воно ще з 2018 року знало прізвища усіх причетних

Парламентська комісія в Молдові отримала доповідь детективного агентства Kroll про розслідування розкрадання мільярда доларів з банківської системи країни. Про це повідомив голова комісії, віце-спікер парламенту Олександр Слусар, передає Інтерфакс-Україна.
«Ми отримали доповідь від агентства Kroll. Поки у нас немає прізвищ усіх бенефіціарів, які заволоділи грошима з молдавських банків. Цей список ми теж отримаємо. У представленій доповіді немає сенсаційних матеріалів. В ньому лише підтверджується те, що суспільство знає: крадіжка мільярда відбувалася людьми з Демпартії, при потуранні керівників певних держустанов», – заявив він на прес-конференції в четвер.
«Природно, в доповіді фігурують всі депутати з фракції «партії Шора», яку можна назвати партією, всі ці депутати – фігуранти по справі про крадіжку мільярда доларів», – додав віце-спікер.
Він зажадав відставки генерального прокурора і всього керівництва Генпрокуратури Молдови, яке «нічого не зробило для розслідування банківського шахрайства та покарання винних».
«У нас ще немає всього списку одержувачів грошей. У Генеральній прокуратурі цей список є з 22 травня 2018 року! І вони нічого не зробили відносно цих людей. Із звіту агентства Kroll видно, що, якби почали розслідування і процес повернення грошей в 2015 році, значну суму грошей можна було повернути. Але через затягування процесу з боку Генпрокуратури, за ці 4,5 року злодії використовували гроші і приховали сліди. Саме тому керівництво Генпрокуратури також має бути притягнуто до відповідальності», – підкреслив Слусар.
Він зазначив, що «з вкрадених грошей не було повернуто нічого».
«Мова не йде про продаж майна трьох ліквідованих банків або повернення кредитів сумлінними дебіторами. Йдеться про вкрадені гроші. Ці гроші не були повернуті. Значна частина з них була витрачена за кордоном, частина повернулася в Молдову. У доповіді агентства Kroll, який ми опублікуємо , видно ці схеми. Більш детально ми все представимо по завершенні роботи парламентської комісії «, – сказав віце-спікер.
Він підкреслив, що «наразі у парламенту є політична воля для того, щоб завершити розслідування, назвати речі своїми іменами і добитися покарання винних».
В кінці 2014 року через три банки Молдови було незаконно виведено за кордон близько мільярда доларів, що становило понад 20% ВВП країни. Завдані збитки були компенсований за рахунок резервів Національного банку, а три банки – Banca de economii, Banca sociala і Unibank – були ліквідовані. За звинуваченням у причетності до крадіжки грошей був засуджений колишній прем'єр-міністр Влад Філат, який в червні 2016 року одержав дев'ять років в'язниці.
Бізнесмен Ілан Шор через рік був засуджений до 7,5 років тюремного ув'язнення. Однак його залишили на волі до розгляду справи в Апеляційній палаті. За два роки інстанція навіть не почала його розгляд по суті. За цей час Шор створив партію і став депутатом парламенту, його фракція налічує 7 осіб (з 101). Після зміни влади, 14 червня 2019 року Шор покинув країну.
Нагадаймо: в середині січня минулого року, Kroll виявив збитків у ПриватБанку на $5,5 млрд.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].