Захворіло у світі
12,128,406
Померло у світі
551,384
Вилікувалось у світі
6,650,507
Захворіло в Україні
51,224
Померло в Україні
1,327
Вилікувалось в Україні
23,784
Жителі Франції задіють Великий адронний колайдер для обігріву будинків

Жителі Франції задіють Великий адронний колайдер для обігріву будинків

Тест нової системи запланований на 2021 рік

Жителі Франції задіють Великий адронний колайдер для обігріву будинків
фотоwww.flickr.com/photos/30491484@N06

Керівництво Європейської організації з ядерних досліджень (CERN) підписало з чиновниками французької комуни Ферне-Вольтер угоду про використання для опалення житлових будинків гарячої води з Великого адронного колайдера. Про це повідомляється на сайті організації, передає N+1.

Великий адронний колайдер, найбільший в світі прискорювач елементарних частинок, розташований в підземному тунелі під кордоном між Швейцарією і Францією. Усередині кільцеподібного тунелю прокладена труба, по якій рухаються розігнані до близькосвітлових швидкостей протони. Їх рухом керують охолоджувані рідким гелієм надпровідні магніти. Вчені досліджують зіткнення частинок на високих енергіях, в яких народжується безліч «осколків» – нових частинок. Саме таким чином фізики довели в 2012 році існування бозона Хіггса, відкриття якого було відзначено Нобелівською премією роком опісля.

Прискорювач споживає близько 150 мегават електричної потужності, і значна частина цієї енергії йде на охолодження різних компонентів апаратури, в тому числі водяне охолодження. 26 червня CERN підписав угоди з місцевою французькою владою про використання цієї води. Згідно з документом, починаючи з 2022 року частка гарячої води з системи охолодження буде надходити по трубі завдовжки близько двох кілометрів в будинки комуни Ферне-Вольтер, які будуються в даний момент.

«У CERN безліч систем і установок (кріогеніка, електроніка, вентиляція і так далі) охолоджуються з використанням води: холодна вода подається в охолоджуючий контур, а одержувана гаряча вода збирається і охолоджується в градирнях, після чого надходить назад в систему, – говорить Серж Клоді (Serge Claudet), координатор з енергетичних питань в організації. – Гаряча вода, що покидає контур, нагрівається до 30 градусів Цельсія, що дуже корисно в контексті вторинного використання енергії ».

Будинки в комуні Ферне-Вольтер отримуватимуть основну частину енергії від геотермальних джерел. Також тепло від промислових будівель, систем кондиціонування і навіть сонячних панелей буде збиратися і направлятися в підземну мережу трубопроводів з водою. При необхідності енергія буде підніматися на поверхню для обігріву житлових і інших приміщень.

Вода з колайдера буде надходити в ту ж систему, що дозволить приблизно 8 000 майбутнім жителям комуни скоротити викиди вуглекислого газу від використання викопного палива. Тести нової системи заплановані на 2021 рік.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті