Депутати внесли до Верховної Ради законопроект про відновлення бази IMEI
Законопроект про електронні комунікації також дозволяє операторам і провайдерам з'єднувати їх мережі

Депутати внесли до Верховної Ради законопроект, що зобов'яже операторів надавати послуги зв'язку на основі укладання договору з наданням абонентом особистих даних та відновить використання бази IMEI. Про це йдеться у відповідному законопроекті № 1083.
Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, документ пропонує відновлення ведення національного реєстру унікальних ідентифікаторів IMEI-кодів і дозволяє операторам зв'язку блокувати телефон, IMEI- код якого не внесено до зазначеного реєстру. Також законопроект передбачає укладення договору про обслуговування абонентів з наданням особистих даних абонентів-фізичних осіб.
Використання термінального обладнання (телефонів, смартфонів, інших пристроїв, що використовують мобільний зв'язок), код IMEI якого не внесено до системи контролю кодів IMEI, заборонено в Україні. При цьому оператори зобов'язані здійснювати постійний обмін даними з системою контролю кодів IMEI в онлайн-режимі і інформувати споживачів при підключенні їх термінального обладнання до мережі про відсутність кодів IMEI в системі контролю кодів IMEI.
Після отримання такого повідомлення, користувачі «сірого» обладнання зобов'язані внести його IMEI в систему в порядку, визначеному Національною комісією, що здійснює держрегулювання в сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ). Відсутність в системі коду IMEI є підставою для блокування оператором доступу до мережі.
Також законопроект пропонує штрафувати за зміну IMEI-кодів (крім виробників кінцевого обладнання та осіб, які здійснюють таку діяльність з письмової згоди виробника) на суму від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Закон вступає в силу з 1 липня 2020 року, але не раніше дня, наступного за датою його опублікування.
Абоненти, що користуються зв'язком без укладення договору в письмовій формі, до 1 січня 2024 року зобов'язані укласти (переукласти) договори зі своїм оператором, інакше оператор призупинить надання їм послуг зв'язку (електронних комунікаційних послуг). У разі, якщо протягом двох місяців з моменту призупинення послуг абонентом не укладено договір в письмовій формі, постачальник припиняє надавати послугу таким абонентам.
Всі IMEI-коди обладнання, вже обслуговується в електронних комунікаційних мережах операторів на момент вступу в силу закону, за поданням операторів заносяться до Реєстру ідентифікаторів як дозволені для використання.
У той же час законопроект передбачає введення повідомного принципу реєстрації суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність в сфері електронних комунікацій, і скасовує ліцензування видів діяльності в сфері телекомунікацій, а також дозволяє надавати документи в НКРЗІ в електронному вигляді.
Крім перерахованого вище, законопроект наділяє постачальників електронних комунікаційних послуг правами скорочувати перелік або відключати послуги абонентам, що порушує правила користування і умови договору; відключати обладнання, яке використовувалося для зміни встановленого порядку маршрутизації трафіку; а також відключати кінцеве обладнання споживача, якщо воно використовується для розсилки повідомлень, що мають комерційний і рекламний характер.
Законопроект про електронні комунікації також дозволяє операторам і провайдерам з'єднувати їх мережі. Крім іншого, він зберігає норму, яка забороняє персоналу операторів/провайдерів брати участь в страйках, якщо такі дії призведуть до припинення функціонування електронних комунікаційних мереж або надання електронних комунікаційних послуг, оскільки це перешкоджає забезпеченню національної безпеки, охорони здоров'я, а також реалізації прав і свобод людини .
Мобільні оператори і галузеві експерти вважають необхідними дерегуляцію телеком-галузі, введення технологічної нейтральності, впровадження Spectrum Sharing (можливість для мобільних операторів ділитися частотами) і впровадження системи державного контролю за імпортом мобільної техніки.
Детальніше про відновлення бази IMEI читайте у матеріалі Mind «Повстала з попелу: навіщо мобільні оператори намагаються воскресити базу IMEI .
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].