У Гарвардському університеті вручили Шнобелівську премію

У Гарвардському університеті вручили Шнобелівську премію

Лауреатами стали 10 найдивніших і незвичайних наукових робіт з кумедними назвами і неочевидним практичним застосуванням

Цей матеріал також доступний російською
У Гарвардському університеті  вручили Шнобелівську премію
фото twitter.com/improbresearch

У Гарвардському університеті пройшла 29-а церемонія вручення Шнобелівської премії, яка присуджується самим абсурдним науковим відкриттям року, повідомляє BBC.

Її лауреатами, як завжди, стали 10 найдивніших і незвичайних наукових робіт з кумедними назвами і неочевидним практичним застосуванням. Дослідження, які, як написано в статуті премії, «змушують вас спочатку посміхнутися, а потім задуматися».

При цьому вручають премію справжні нобелівські лауреати. Цього року це були Ерік Маскін, в 2007 році отримав «Нобеля» з економіки, Річ Робертс (1993, медицина і фізіологія) і Джером Фрідман (1990, фізика).

Засновник нагороди – редактор журналу AIR ( «Аннали неймовірних досліджень») і незмінний ведучий церемонії вручення «Шнобеля» Марк Абрахамс, який щороку перетворює нагородження в комедійне шоу з елементами абсурду на задану тему. Тема цього року була заявлена ​​як «Звички».

Відповідним чином виглядав і сам трофей, який вручається лауреатам: в нехитрій художньої інсталяції можна розгледіти кавовий стаканчик, упаковку жуйки, сигарету, зубну щітку і ще кілька предметів, що символізують ті чи інші звички.

До нього додавалися диплом і грошовий приз – 10 трильйонів доларів. Правда, долари були зімбабвійськими і видавалися одним папірцем (на момент випуску банкноти її ринкова вартість становила приблизно 40 центів США).

В номінації «Біологія» переможцями стала група вчених з шести країн (Сінграпура, КНР, Австралії, Польщі, США та Болгарії). Вони дійшли висновку, що якщо намагнітити мертвих тарганів, то вони значно довше зберігають магнітні властивості, ніж живі комахи.

У номінації «Фізика» премію отримала дослідження про те, чому (а головне – як!) вомбати какають кубиками.

Серед численних авторів цієї міжнародної роботи виявилася пара вчених з Тайваню, які стали лауреатами Шнобелівської премії вдруге – вперше за майже 30-річну історію нагороди. Свого першого «Шнобеля» Патрісія Ян і Девід Ху отримали в 2015 році за вивчення, яке довело, що тривалість сечовипускання у всіх ссавців приблизно однакова і становить приблизно 21 секунду.

У номінація «Економіка» перемогу здобули вчені з Нідерландів, які вивчали валюту різних країн в пошуках відповіді на питання – банкноти якої держави найкраще переносять хвороботворні бактерії. З'ясувалося, що найбрудніші – в прямому сенсі слова – паперові гроші ходять в Румунії.

Премію в області медичної освіти отримало дослідження, яке розповідає, як навчати студентів-медиків за допомогою звукових сигналів, якими зазвичай тренують собак – на кшталт цокання язиком. Стаття так і називається: «Тренування умовного рефлексу при проведенні ортопедичних операцій».

Особливий сміх в залі викликало оголошення лауреата з анатомії. Французькі дослідники вивчили «температурну асиметрію мошонки у оголених і одягнених людей». З'ясувалося, що ліве яєчко зазвичай тепліше, ніж праве – але тільки якщо на чоловікові є одяг.

Премія в галузі інженерної справи дісталася іранському вченому Іман Фарабахшу, запатентував апарат для зміни підгузників.

У номінації «Хімія» Шнобелівська премія дісталася японському професору, який підрахував обсяг слини, який щодня виділяється середньостатистичною п'ятирічною дитиною. Як розповів сам вчений, експеримент він ставив на своїх дітях: зважував банани, давав їх ретельно розжувати трьом своїм синам – і зважував пережовану масу заново. З'ясувалося, що за добу п'ятирічна дитина виділяє приблизно півлітра слини.

І, нарешті, премія миру дісталася команді вчених з Британії і Сінгапуру за спробу виміряти кількість задоволення, що отримується людиною, коли йому вдається почухати свербляче місце.

Ведучий Марк Абрахамс закінчив церемонію традиційним побажанням: «Якщо цього році ви не виграли Шнобелівську премію, і особливо якщо виграли, – сподіваюся, наступного року вам пощастить більше».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію