У GreenPeace розповіли про «приховану ціну» ядерних відходів у Франції
Реальна кількість ядерних відходів у Франції значно більша за офіційні цифри, стверджують екологи

Французьке відділення GreenPeace випустило доповідь під назвою «Прихована ціна радіоактивних відходів», де вказано, що у Франції набагато більше ядерних відходів, ніж стверджує атомна галузь. І на рішення цієї проблеми знадобляться мільярди євро, передає RFI.
Як пояснюють у GreenPeace, важливо розрізняти радіоактивні матеріали, які можна використовувати в подальшому, і кінцеві ядерні відходи.
«Детальний аналіз переважної більшості матеріалів, «придатних для переробки», показує, що перспективи їх подальшого використання – невизначені, віддалені або просто не дозволяють ефективно скоротити кількість радіоактивних матеріалів», – йдеться в доповіді.
На думку екологів, відпрацьоване ядерне паливо, яке витримується в басейнах переробного заводу La Hague, потрібно визнати відходами, а не матеріалом для подальшого використання.
Сааме таким чином радіоактивні відходи уникають офіційного обліку, стверджує керівниця енергетичного підрозділу французького GreenPeace Алікс Мазуні.
«Проблема з ядерними відходами стоїть набагато гостріше, ніж прийнято вважати. У Франції є цілі гори радіоактивних відходів, які вислизають від офіційного обліку завдяки хитрощам атомної промисловості. Галузь стверджує, що це матеріали, придатні для переробки, а не відходи. Хоча насправді повторно використовують лише малу частину цих матеріалів – приблизно 1%. А решта накопичується. Це відходи, які називають довгоживучими. Це означає, що ними потрібно буде займатися тисячі і навіть десятки тисяч років. І атомна галузь намагається заховати їх під килимом, не хоче брати на себе відповідальність. Ні фінансово, ні в плані зберігання, тому що одного разу їх потрібно буде десь поховати», – каже Алікс Мазуні.
За даними Національного агентства з управління радіоактивними відходами (Andra), до кінця 2017 року у Франції налічувалося 1,62 млн кубометрів ядерних відходів, з них 0,2% – високорадіоактивні. Витрати рішення цих проблем оцінюються в 73,5 млрд євро, пише France-Presse. 25 млрд євро виділено на проект Cigéo на сході Франції, де планується поховати найнебезпечніші високорадіоактивні відходи. Цей проект викликав протести екологістів.
За даними GreenPeace, обсягів Cigéo не вистачить, щоб поховати всі відходи. А додаткові витрати на «приховані» ядерні відходи складуть 18 млрд євро.
«Якщо атомна промисловість не заплатить зараз, то за це повинні будуть розраховуватися платники податків і майбутні покоління», – відзначають у GreenPeace.
Організація закликає EDF негайно почати відкладати кошти на майбутні витрати, пов'язані з ядерними відходами. Для початку – мінімум п'ять мільярдів.
У Électricité de France не залишають надій на технологічні зміни, які дозволять замкнути ядерний паливний цикл і зменшити кількість відходів.
Нагадаємо, в Росії відправили на Чукотку перший плавучий атомний енергоблок, який називають «плавучим Чорнобилем».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].