Рада ухвалила закон про зміни у галузі використання ядерної енергії

Рада ухвалила закон про зміни у галузі використання ядерної енергії

Цей закон встановлює норми захисту здоров’я людей, що перебувають під професійним, медичним та іншими видами іонізуючого випромінювання

Рада ухвалила закон про зміни у галузі використання ядерної енергії
Фото: УНІАН

Парламент ухвалив у другому читанні та в цілому проєкт закону «Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії» (1084). За таке рішення проголосували 265 народних депутати, проти – 2, утрималось – 45, не голосували – 78, передає кореспондент Mind.

Законом пропонується внесення змін законів «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії», «Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання», «Про видобування і переробку уранових руд». Це робиться з метою гармонізації законодавства України з європейськими вимогами та стандартами, що діють в сфері використання ядерної енергії, встановлення єдиних основних норм безпеки для захисту здоров’я осіб, які перебувають під професійним, медичним опроміненням, та населення проти небезпек, що виникають при іонізуючому випромінюванні. Крім того метою проекту є врахування вимог щодо державного регулювання питань, що стосуються поводження з урановими рудами.

При тому у висновку комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг зазначається, що ухвалений закон серед іншого спрямований на підвищення радіаційної безпеки урановидобувних шахт.  Адже «протягом багатьох років цей вид діяльності не регулюється з боку держави (не ліцензується). Стан радіаційної безпеки шахт не оцінюється. Радіаційний захист працівників таких шахт не здійснюється. Міжнародна та національна практика свідчить про те, що річні ефективні дози опромінення працівників урановидобувних шахт можуть досягати 100 мЗв на рік».

Також ухвалений закон має вирішити питання із забезпечення радіаційного захисту стажерів та студентів віком від 16 до 18 років шляхом віднесення їх до осіб, що зазнають професійного опромінення.

«На сьогодні вищі учбові заклади, які готують магістрів в сфері ядерної та радіаційної безпеки, не контролюють індивідуальні дози опромінення та як наслідок не вживають достатніх заходів з радіаційного захисту цих осіб на рівні заходів, визначених для персоналу. В окремих закладах через не врегулювання цього питання закривають радіоізотопні лабораторії для проведення  практичних занять для студентів», – пояснюють в комітеті.

Крім того, ухвалення закону вирішить питання із визначенням необхідності розробки плану заходів щодо зниження концентрацій радону  в  приміщеннях, воді та ґрунті.

В комітеті переконані, що реалізація відповідного плану заходів в Україні дозволить створити дієву систему протиродонових заходів захисту, будівництва будівель дитячих закладів, для проживання тощо за сучасними будівельними нормами, привести у безпечний стан будівлі та приміщення соціального значення в окремих областях України, що експлуатуються. Результат – зниження концентрацій природного газу радону, як наслідок зменшення доз опромінення населення  України».

Крім того в законі передбачене встановлення вимог до медичного радіологічного обладнання, бо «на сьогодні в Україні використовується більше 15 000 одиниць рентгенівського діагностичного  та терапевтичного обладнання з джерелами іонізуючого випромінювання (без врахування стоматологічних апаратів). Таке медичне діагностичне радіологічне обладнання експлуатується до 50 років, в той час коли виробниками сучасного обладнання встановлюється строк експлуатації не більше 10 років».

Таким чином, положеннями законопроекту передбачено заборону ввезення в Україну, виробництво та прийняття в експлуатацію застарілого обладнання як такого, що не відповідає вимогам встановленим цим законопроектом. При тому ці вимоги не застосовується до діючого рентгенівського діагностичного  та терапевтичного обладнання.

Раніше Mind писав, що парламент вніс зміни у протокол між урядами України і Швецарії про уникнення подвійного оподаткування. Так до Конвенції про уникнення подвійного оподаткування було внесено зміни щодо збільшення розміру ставок оподаткування процентів та роялті.

Крім того, 18 вересня 2019 року  ВР ухвалила закон про скорочення переліку господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, який має запровадити просте започаткування господарської діяльності у сфері телекомунікації.

Також парламент парламенту ухвалив в цілому  закон «Про Вищий антикорупційний суд», який має позбавити ВАКС необхідності займатися розглядом дрібних судових справ.

Окрім цього Рада ухвалила зміни до КПК щодо зменшення тиску на бізнес. Цей закон виключає з КПК статтю 205 – «Фіктивне підприємництво».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло