ВР ухвалила в цілому зміни до законодавства щодо фінансової реструктуризації
Ухвалений закон дозволить спільне проведення фінансової реструктуризації для кількох боржників, які є пов’язаними особами, але мають різних кредиторів

Парламент ухвалив у другому читанні та в цілому закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення процедури проведення фінансової реструктуризації» (1070). За таке рішення проголосували 300 депутатів, проти – 2, утримались – 17, не голосували – 74, передає корреспондент Mind.
Ухваленим законом передбачається внести зміни до закону «Про фінансову реструктуризацію», які покликані зробити можливим спільне проведення процедури фінансової реструктуризації для кількох боржників, які є пов’язаними особами (йдеться про групу юридичних осіб під спільним контролем (стандарт МСФЗ)), але мають різних (неспільних) кредиторів.
Також закон вносить зміни до законів «Про іпотеку» та «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень», що викликано необхідністю більш точно визначити момент здійснення позасудового врегулювання звернення стягнення на предмет іпотеки та/або застосування відповідного позасудового способу звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження відповідно до Закону України «Про фінансову реструктуризацію», коли вартість відповідного майна виявиться недостатньою для повного задоволення вимог залученого кредитора, з метою збереження забезпеченого іпотекою та заставою (обтяженням рухомого майна) зобов’язання у відповідній (непогашеній) частині.
У пояснювальній записці також зазначається, що передача кредитору права власності на майно боржника в рахунок повного або часткового задоволення вимог є одним з найбільш запитуваних способів здійснення фінансової реструктуризації відповідно до закону …"Про фінансову реструктуризацію», але на практиці потребує попереднього одержання дозволу Антимонопольного комітету на концентрацію, оскільки, як правило, таким майном є всі основні засоби (фонди) боржника, що підпадають під визначення єдиного/цілісного майнового комплексу згідно з антимонопольним законодавством України.
На практиці одержання такого дозволу займає не менше одного місяця, вимагає значних зусиль з боку заявників, часто із залученням зовнішніх радників, з одночасним дотриманням процедури фінансової реструктуризації, строк проведення якої згідно з Законом України “Про фінансову реструктуризацію” обмежується 90 днями. Відсутність необхідності одержання такого дозволу обґрунтовується ще й тим, що таке майно, як правило, передається залученим кредитором у фінансовий лізинг, оренду боржника з метою відновлення його господарської діяльності (також потребує дозволу Антимонопольного комітету України).
Закон подовжує можливість застосування механізму фінансової реструктуризації на наступні роки.
Крім того автори закону зазначили, що необхідність його ухвалення пов’язана із високою часткою непрацюючих кредитів в кредитному портфелі банківської системи України (станом на 1 липня 2019 року сягнула рівня 50,8% від загального обсягу кредитів (один з найвищих показників у світі), а також високий обсяг портфелю непрацюючих кредитів (близько 414,9 млрд грн.) в банках державного сектору (становлять 71,4% усіх непрацюючих кредитів банківської системи України, більше 90% непрацюючих кредитів банків державного сектору припадає на корпоративний сегмент). Ухвалені зміни до закону «Про фінансову реструктуризацію» дозволять розширити практики його застосування.
Раніше Mind повідомляв, що державні банки реструктуризували кредитів торік на 21 млрд грн. В цілому проблемну заборгованість держбанків торік вдалося зменшити на 4,8 млрд грн.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].