«Укренерго» прогнозує дефіцит коштів для виплат компенсацій по «зеленому» тарифу

«Укренерго» прогнозує дефіцит коштів для виплат компенсацій по «зеленому» тарифу

Прогнозована недоплата «Гарантованому покупцю» становитиме на кінець 2019 року близько 1,079 млрд грн

«Укренерго» прогнозує дефіцит коштів для виплат компенсацій по «зеленому» тарифу
Фото: pixabay.com

Наприкінці 2019 року в «Укренерго» може виникнути  дефіцит коштів для компенсації ДП «Гарантований покупець» та постачальникам універсальних послуг (ПУП) витрат на сплату «зеленого» тарифу. Прогнозні обсяги компенсації за розрахунком компанії становитимуть 1,58 млрд грн (9% всіх витрат). Про це повідомляє прес-служба НЕК «Укренерго».

«Можливість дефіциту зумовлена насамперед тим, що платежі за тарифом на передачу у другому півріччі 2019 року надходять нерівномірно і не в повному обсязі. За підсумками липня-вересня заборгованість становить 1,09 млрд грн або 11%. Оптимістичний прогноз рівня розрахунків у ІІ півріччі 2019 року загалом складає 91% (заборгованість – 9%)», – зазначено у повідомленні.

Також нестача коштів для компенсації «зеленого» тарифу зумовлена тим, що для п’яти підприємств у липні та серпні 2019 року дія нових тарифів на передачу призупинена в судовому порядку. Їм нараховувалася платня за попереднім тарифом – 57,4 грн/МВт·год. Водночас у розрахунку тарифу передбачалося, що вони будуть платити за вищими ставками, які діяли на той час: 347,14 грн/МВт·год в липні та 116,54 грн/МВт·год в серпні. В результаті загальне недоотримання коштів за липень-серпень через призупинення тарифів через суд становить 321,4 млн грн. Ці кошти можуть надійти в рахунок сплати тарифу на передачу лише після відповідного рішення судів.

В підсумку у ІІ півріччі загальні витрати «Укренерго», які здійснюються за рахунок тарифу на передачу, мають перевищити надходження на 1,583 млрд грн. Це кошти, які необхідно сплатити на користь «Гарантованого покупця» та ПУП для компенсації «зеленого» тарифу. Але із зазначеної суми «Укренерго» може компенсувати витрат на «зелений» тариф лише у розмірі 503 млн грн за рахунок залишків на рахунках, які накопичились у компанії на 1 липня 2019 року. Прогнозована недоплата «Гарантованому покупцю» в такому разі складатиме 1,079 млрд грн.

Також проблема полягає в тому, що ДП «Гарантований покупець» під час формування рахунків для компенсації своїх витрат на сплату «зеленого» тарифу не враховує положення постанови уряду №483 від 5 червня 2019 року (механізм ПСО), якою встановлено, що ці витрати мають частково покриватися за рахунок його власного прибутку. Як наслідок суми в рахунках, які «Гарантований покупець» виставляє «Укренерго», значно збільшуються, у порівнянні з тими, що закладені в тарифі на передачу.

Відповідно у вересні в тарифі на передачу було передбачено для компенсації «Гарантованому покупцю» 1,04 млрд грн, тоді як підприємство виставило актів на 1,9 млрд грн.

«Але сьогодні, навіть якщо «Гарантований покупець» враховуватиме положення ПСО, його дохід все одно може бути меншим за планові показники через недоотримання прибутку від продажу електроенергії, виробленої на АЕС. Причина – з 14 серпня до 20 грудня 2019 року вийшов у аварійний ремонт 1-й енергоблок Хмельницької АЕС. За розрахунками «Укренерго» «Гарантованим покупцем» коштів від продажу електроенергії з АЕС може складати майже 1,9 млрд грн», – переконані в компанії.

Там повідомили, що для вирішення проблеми потрібне законодавче врегулювання механізму ПСО, аби «Гарантований покупець» не мав жодних сумнівів щодо можливості використовувати свій прибуток для виплати «зеленого» тарифу. «Також нам  потрібен механізм коригування тарифу на передачу, якщо є ризик того, що «Гарантований покупець» не зможе отримати у достатньому розмірі прибуток, який йде на виплату «зеленого» тарифу. Також зараз точиться дискусія навколо введення відповідальності за небаланси виробників з ВДЕ. Це питання енергетичної політики, і воно може позитивно вплинути на зазначені проблеми. Ще один потенційний інструмент для покращення платіжної дисципліни – збільшити штрафи на невчасну сплату за послуги з передачі електроенергії. І нарешті, ми сподіваємося, що НКРЕКП виграє в суді справи, в яких оскаржується тариф на послуги з передачі у липні-серпні 2019 року», – підкреслив перший заступник голови правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький.

У свою чергу  заступник директора з економіки ДП «Гарантований покупець» Станіслав Сова зазначив, що у законодавстві не сказано на яку суму можна зменшити розмір послуг, які нараховуються «Укренерго» для компенсації витрат на «зелений» тариф. «Там зазначено, що вона складає різницю між прибутком і затратами від діяльності ПСО. У зв’язку з цим було підготовлено пропозиції змін в законодавство, які нещодавно були підтримані профільним комітетом Верховної Ради», – сказав Сова.

НЕК «Укренерго» сплатило 454 млн грн ДП «Гарантований покупець» для компенсації витрат на купівлю електроенергії ВДЕ за «зеленим» тарифом на початку серпня цього року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло