Добувати нафту в Росії дорожче, ніж на Близькому Сході – Saudi Aramco

Добувати нафту в Росії дорожче, ніж на Близькому Сході – Saudi Aramco

Собівартість саудівської нафти, а також кувейтської, є найдешевшою у світі – всього близько $17 за барель, тоді як російської – $42–44

Цей матеріал також доступний російською
Добувати нафту в Росії дорожче, ніж на Близькому Сході – Saudi Aramco
фото www.flickr.com/photos/katsrcool/15715701589

Державна нафтова компанія Саудівської Аравії Saudi Aramco – найприбутковіша в світі – днями опублікувала 658-сторінковий проспект свого первинного публічного розміщення акцій (IPO). У ньому представлені спеціально зібрані і оброблені для цього дані про повної собівартості видобутку нафти в різних країнах світу з урахуванням податків, передає «РБК».

За версією Saudi Aramco, собівартість саудівської нафти поряд з кувейтської найнижча в світі – всього близько $17 за барель. Російська нафта знаходиться у верхній частині спектра – більше $40, дорожче навіть, ніж нафта США, що видобувається в Мексиканській затоці.

Оцінка Saudi Aramco близька до оцінки російського уряду, але трохи завищена, говорить «РБК» джерело, близьке до російського кабміну. За його оцінкою, найдорожчі нові родовища знаходяться в Арктиці і на Далекому Сході, з урахуванням діючих пільг собівартість їх розробки оцінюється в $50-55 за барель.

Оцінку собівартості нафти для Saudi Aramco проводив її галузевий консультант – компанія IHS Markit. Вона рахувала так звану беззбиткову ціну нафти (breakeven costs), тобто ту, при якій видобуток на проекті є допустимо рентабельним. У розрахунків IHS були такі особливості: ціна розраховувалася для «типових» нових нафтових проектів країни, початих в 2019 році; ця ціна повинна покривати всі виробничі витрати компанії при повному циклі освоєння родовища; витрати враховують податки; витрати на проект враховуються по 2030 рік, рентабельність видобутку повинна складати 10% в рік (галузевий стандарт).

За розрахунками IHS Markit, така беззбиткова ціна нафти для нових нафтових проектів на суші Росії в середньому становить близько $42 за барель сорту Brent. Для проектів морського видобутку – близько $44.

Для порівняння: в Саудівській Аравії ціна breakeven для сухопутних і офшорних родовищ оцінюється приблизно в $16-18 за барель. Окремо IHS вказує, що поріг рентабельності на діючих родовищах Саудівської Аравії (відповідно, витрати на розвідку та освоєння не враховуються) становить менше $10.

З точки зору IHS Markit, на всьому Близькому Сході собівартість нафти дешевше, ніж в Росії: в Іраку – близько $20, в Ірані – $22, в ОАЕ – $20/30 (для сухопутних / морських родовищ).

У Нігерії (проекти на суші) беззбитковий вартість оцінена приблизно в $28 за барель, у Венесуелі (проекти на суші) – $36, у Великобританії (Північне море) – трохи менше $40, у США (Мексиканська затока) – $40.

Дорожчим, ніж в Росії, видобуток нафти є в Казахстані ($46/51 на сухопутних / морських проектах), на сухопутних проектах в США ($49), в Анголі і Таїланді (близько $50, офшорні проекти), в Азербайджані, Індії та Китаї ($55 -60).

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію