Захворіло у світі
5,717,575
Померло у світі
356,213
Вилікувалось у світі
2,367,777
Захворіло в Україні
22,382
Померло в Україні
669
Вилікувалось в Україні
8,439
МН17: Міжнародна слідча група опублікувала розмови бойовиків «ДНР» з російськими чиновниками

МН17: Міжнародна слідча група опублікувала розмови бойовиків «ДНР» з російськими чиновниками

В розмовах згадується ім’я «Рінат»

МН17: Міжнародна слідча група опублікувала розмови бойовиків «ДНР» з російськими чиновниками
фото www.flickr.com/photos/jeroenakkermans/14726319534

Слідство у справі про катастрофу пасажирського літака Boeing, збитого ракетою в небі над Донбасом 17 липня 2014 року, виступило з новими звинуваченнями щодо Росії і сепаратистів на сході України. Міжнародна слідча група (JIT) опублікувала записи перехоплених розмов, які  вели лідери сепаратистів і високопоставлені російські чиновники і військові.

З розмов випливає, що лідери збройного угруповання «Донецька Народна Республіка» (ДНР) підтримували контакти з російськими урядовцями щодо російської військової підтримки. У числі цих лідерів були Олександр Бородай, самопроголошений «прем'єр-міністр», і обвинувачений Ігор Гіркин, самопроголошений «міністр оборони». Вони спілкувалися з Сергієм Аксьоновим, керівником Криму, призначеним російською стороною, і Владиславом Сурковим, високопоставленим чиновником російського уряду.

«Недавній аналіз показань свідків та іншої інформації показав, що вплив Росії на «ДНР» виходив за рамки військової підтримки, і що відносини між російськими чиновниками і лідерами «ДНР» були, мабуть, більш тісними. Ступінь російського впливу грає роль при розслідуванні інших осіб, причетних до краху авіалайнера рейсу MH17», – зазначається у повідомленні слідчих.

Зокрема, JIT наводить слова Гіркіна, яки неодноразово заявляв,що він та Бородай були добровольцями і «їх ніхто не призначав і не направляв».

Однак у слідчих є підстави припускати, що, насправді, вони отримали вказівки з Російської Федерації. JIT провела бесіди з декількома свідками, які були членами ДНР влітку 2014 року. Ці свідки заявили, що ключові фігури збройного угруповання отримували вказівки з Російської Федерації.

Їх показання підтверджуються телефонними розмовами, які були записані в той же час. Наприклад, розмовою, в якому брав участь Бородай. У свої розмову зі «знайомим» 3 липня 2014 року він, здається, підтверджує, що він виконує вказівки з російської сторони.

«Ну, у Вас далекосяжні плани, а у мене – ні. Я виконую накази і захищаю інтереси виключно однієї держави, Російської Федерації. Ось, власне, і все», – сказав Бородай.

В іншій розмові на початку липня 2014 року член «ДНР» повідомляє місцевому командиру, що «прибудуть люди з повноваженнями від Шойгу» (Сергій Шойгу – міністр оборони РФ). За словами члена «ДНР», ці люди «викидають … місцевих польових командирів з підрозділів», а «москвичі» візьмуть командування.

Кілька колишніх бойовиків повідомили JIT, що російська служба безпеки ФСБ і служба військової розвідки ГРУ були залучені в повсякденне управління «ДНР». Один із свідків заявив, що лідери «ДНР» регулярно їздили в Москву, щоб проконсультуватися зі своїми контактними особами в ФСБ і ГРУ.

Перехоплені телефонні розмови також свідчать про участь російських служб безпеки, які співпрацюють один з одним при управлінні «ДНР». Наприклад 18 липня 2014 роки два члена ДНР обговорюють, що вони обидва отримують свої накази з Москви: перший – з ФСБ, а другий – з ГРУ.

У серпні 2014 року, незабаром після краху рейсу MH17, обвинувачений Гіркин оголосив про свій від'їзд і повідомив Бородаю, що він «повертається до штабу». Мабуть, він повернувся в організацію, в якій він працював.

 «Вони від мене зажадали, щоб я передав командування Захарченко. ... (Питання: А чому, як ви думаєте, на нього впав вибір?) Ну, я не знаю, він з Бородаєм їздив з Сурковим зустрічатися, тому, мабуть, і впав вибір, тобто формальне головне командування. А чому і як це сталося ... Сурков завжди підбирає найбільше лайно», – пояснив Гіркін в інтерв'ю в 2017 році.

Судячи з усього, за вказівкою Суркова, Гіркину було наказано передати командування Захарченко.

Додаткові джерела, в тому числі інтерв'ю і прес-конференції, підтверджують, що Захарченко, дійсно, прийняв на себе командування «ДНР».

Поряд зі звичайними телефонами, члени «ДНР» користувалися засобами спецзв'язку. Деякі з них, мабуть, були надані Російською Федерацією і, більш того, використовувалися російськими високопосадовцями, коли ті зв'язувалися з бойовиками. JIT виявила вказівки на те, що служба безпеки ФСБ надала телефони, які не можна прослухати.

Люди, які мали такий безпечне пристрій, займали важливі посади в «ДНР». У їх числі обвинувачений Гіркин, Бородай і Аксьонов, призначений Росією лідер Криму.

Слідство також оприлюднили розмову від 11 липня 2014 року між Бородаєм та Сурковим.  У цій бесіді Бородай каже, що йому терміново потрібна військова підтримка з Москви. Інші розмови вказують на те, що участь Суркова на цьому не закінчилося.

3 липня 2014 року Сурков і Бородай мали чергову бесіду,під час якої російський чиновник говорить, що буде підкріплення з Росії.

« Там дехто Антюфєєв до тебе буде висуватися. Я тобі про нього говорив. ... Він в суботу збирався ... сюди вже ... в неділю навіть відбувати. ... А в суботу вони висуваються туди на південь вже, ну щоб бути в боєготовності»,- сказав він.

Сурков закликає зробити так, щоб Антюфєєв обійняв високу адміністративну посаду в «ДНР». Через тиждень, 10 липня 2014 року, Антюфєєв дає прес-конференцію разом з Бородаєм і обвинуваченим Гіркиним. Антіюфєєв повідомляє пресі, що він тільки що в цей день приїхав з Росії, і що під його відповідальність потраплять сектори державної безпеки, МВС і юстиція «ДНР».

Інша телефонна розмова Бородая також вказує на вплив Росії на призначення в «ДНР». Вони узгоджуються зі змістом електронного повідомлення, адресованого Суркову, яке було виявлено у відкритих джерелах. До цього електронного повідомлення додається список кандидатів в уряд «ДНР».

Перехоплені телефонні розмови також показують, що Сурков виступає в якості «чарівної палички» для лідерів «ДНР».

Крім того, в розмові з Бородаєм Сурков сказав, що зустрівся з якимось «Рінатом» влітку 2014 року. Останній просив дозволу відвідати окупований Донецьк.

У цій розмові мова йде про те, що «Рінат» зустрічався в Москві зі своїм «колишнім патроном». А той пропонував «Рінату» сидіти за столом переговорів на стороні так званої ДНР». На що останній відмовився. У цій же розмові Сурков сказав Бородаю, що не хотів зустрічатися з «Рінатом».

«Я просто не хотів з ним зустрічатися. Він терпляче чекав мене три години на ресторані. Була досить довга і беззмістовна розмова. Я, чесно кажучи, сказав йому, що краще цього не робити (не їхати в Донецьк). Сашка, у нього погані наміри. Він буде вас тільки розкладати», – цитує розслідування слова Суркова.

У відповідь лідер бойовиків Бородай розповів, що рівень споживання газу впав втричі на всіх підприємствах «ДНР», «крім ахматівських». Також додав, що підприємства Ахметова в Дружківці начебто охороняють бойовики Ігоря Безлер і Олександра Ходаковського.

Окрім цього різні джерела, в тому числі показання свідків, вказують на те, що самопроголошений уряд «ДНР» фінансувався російськими доброзичливцями. За словами високопоставленого члена «ДНР», майже весь бюджет «ДНР» був профінансований за рахунок російських коштів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті