Європарламент схвалив збільшення квот на українське м’яcо птиці

Європарламент схвалив збільшення квот на українське м’яcо птиці

Ухвалене рішення підвищить квоти на безмитний експорт до ЄС м'яса птиці одразу на 50 000 тонн

Європарламент схвалив збільшення квот на українське м’яcо птиці
фото pixabay.com

Європарламент у вівторок, 26 листопада, ратифікував угоду з Україною, яка збільшить квоти на експорт українського м'яса птиці до ЄС. За це на пленарному засіданні у Страсбурзі проголосували 444 євродепутати, 128 – були проти та 74 – утрималися, повідомляє кореспондент DW.

Ухвалене рішення підвищить квоти на безмитний експорт до ЄС м'яса птиці одразу на 50 000 тонн – з нинішніх 18 400 тонн, до 68 400 тонн. Оскільки передбачена Угодою про асоціацію Україна – ЄС квота є динамічною, то до 2021 року вона зросте до 70 000 тонн. Водночас домовленість прибирає винятки на дві товарні номенклатури м'яса птиці, які Україна досі могла продавати у Євросоюз без мит необмежено.

Причиною перегляду квот стало те, що агропромислова компанія «Миронівський хлібопродукт» (МХП) українського підприємця Юрія Косюка знайшла спосіб суттєво збільшити експорт курятини. А саме, МХП завозила на територію ЄС курячу грудинку з кісткою, не платячи мита, адже на неї поширювався виняток. Далі компанія на своїх переробних потужностях у Нідерландах і Словаччині кістку відділяла та продавала на території Євросоюзу уже філе грудинки, а це – найдорожча категорія м'яса. За її експорт понад квотою треба було би платити мита.

МХП, за власними даними, експортував торік до ЄС близько 100 000 тонн курячого м'яса. В українській компанії практику експорту до ЄС грудинки з кісткою і подальшого її відділення підтвердили. Однак запевнили, що вона відповідає законодавству ЄС.

У підсумку Україні вдалося різко збільшити експорт м’яса птиці до ЄС. Якщо 2016 року, коли почала діяти зона вільної торгівлі з ЄС, його обсяги становили менше 50 000 тонн на рік, то 2018-го, за даними статистичного агентства Євростат, вони перевищили 123 000 тонн. Збільшення відбувалося переважно завдяки одній категорії м'яса – з 3500 тонн у 2016 році до понад 55 000 тонн у 2018-му. Ідеться про частини тушок курей, які позначаються в переліку категорій м'яса птиці як «інші». Свіжі та заморожені, вони становлять дві категорії курячого м'яса, на які у ЄС для України не було ні квот, ні мит.

Після того як місцеві виробники курятини у ЄС почали бити на сполох, Єврокомісія пішла на екстраординарний крок, аби зупинити таку стрімку експансію: вона ініціювала перемовини щодо внесення змін до параметрів тарифних квот, які регулюють торгівлю м'ясом птиці. Ратифікований Європарламентом документ не передбачає жодних винятків на експорт м'яса птиці з України до ЄС.

Офіційні органи в ЄС не знайшли жодного порушення чинних правил у такому експорті. Тому в поясненні до рішення про ратифікацію, підготовленому комітетом Європарламенту з міжнародної торгівлі, курячу грудинку з кісткою називають «винахідливим» способом розділення тушок курей, «єдиною ціллю» якого було підвести його під безмитне ввезення до ЄС.

«Нетипове розділення птиці хоча і є законним, але безсумнівно використовує лазівку в угоді (про асоціацію Україна – ЄС.-– Mind). Такий підхід чітко суперечить духу довірливої співпраці», – наголошується в поясненні комітету. У ньому підсумовується, що нова угода усуває лазівку, внаслідок чого «торгівля м'ясом птиці може повернутися до такої, що базується на правилах».

Тепер угоду має ратифікувати Верховна Рада. Україна при цьому не дуже поспішає – хоча домовленість була досягнута ще навесні, уряд її остаточно погодив лише в жовтні, і 15 листопада до парламенту внесли законопроєкт про ратифікацію угоди про перегляд квот. Як раніше повідомляло видання, у Києві збільшення квот перемогою не вважають, адже інакше українські експортери, користуючись винятками, і далі могли би нарощувати продаж курятини  до Євросоюзу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті