Захворіло у світі
13,026,225
Померло у світі
570,924
Вилікувалось у світі
7,188,992
Захворіло в Україні
54,133
Померло в Україні
1,398
Вилікувалось в Україні
26,503
«Я нікому не вірю»: Зеленський про те, як це бути в пастці між Трампом та Путіним

«Я нікому не вірю»: Зеленський про те, як це бути в пастці між Трампом та Путіним

Президент України вперше потрапив на обкладинку відомого журналу Time

«Я нікому не вірю»: Зеленський про те, як це бути в пастці між Трампом та Путіним
Володимир Зеленський
фото www.president.gov.ua

Президент України вперше потрапив на обкладинку відомого журналу Time. Такої честі удостоївся Володимир Зеленський. На обкладинці написано: «Людина посередині. Український президент про те, як це бути в пастці між Путіним та Трампом».

Розмова журналіста Саймона Шустера з президентом тривала годину.  

Через шість місяців після вступу на посаду президент України Володимир Зеленський уже навчився стримувати свої очікування. Він не чекає, що його перший раунд мирних переговорів із Росією, який запланований на 9 грудня в Парижі, покладе край війні, яка йде останні п'ять років. Також він не очікує багато і від західних партнерів, що беруть участь у цих переговорах, пише автор матеріалу.

Президент пояснив Time і трьом європейським виданням: незважаючи на те, що Україна опинилася в центрі розслідування щодо імпічменту у Вашингтоні, вона, як і раніше, потребує підтримки з боку США.

Інакше його країна має мало шансів, сказав Зеленський, повернути собі території, які Росія забрала в України 2014 року, почавши з Кримського півострова. Також Україна може не розраховувати на стабільну фінансову допомогу з-за кордону, якщо президент Дональд Трамп і його союзники продовжать посилати решті світу сигнали про те, що Україна загрузла в корупції.

Під час інтерв'ю, яке він дав у своєму кабінеті в Києві, комік, який став президентом, заперечував, як він робив це і раніше, що він і Трамп коли-небудь обговорювали рішення про замороження американської допомоги Україні майже на два місяці в контексті принципу «послуга за послугу», зокрема політичні послуги, які зараз знаходяться в центрі розслідування Конгресу в рамках імпічменту.

Разом з тим він відкинув нещодавні заяви Трампа про корупцію в Україні та поставив під сумнів справедливість рішення заморозити американську допомогу.

Зеленський під час інтерв'ю був сфокусований на зусиллях покласти край війні між Україною і Росією і її ставлениками, які, як і раніше, контролюють свої оплоти на Донбасі. Понад 13 000 українських громадян уже загинули внаслідок цього конфлікту, і щотижня гинуть і отримують поранення все нові й нові люди. А європейські зусилля допомогти припинити конфлікт застопорилися більш ніж на три роки.

Вперше з осені 2016 року президент Росії Путін підтвердив, що братиме участь у переговорах у так званому «нормандському форматі» разом із лідерами Франції та Німеччини, які виступають як посередники. Але Зеленський майже впевнений, що без постійного тиску з боку США європейці зможуть виконати свої обіцянки захистити його країну, її громадян і економіку.

Про «нормандський формат»

«Досвід показує, що ці зустрічі тривають багато годин. Вони бувають різними. Часто ці зустрічі «відбуваються по колу» – люди повторюють одне й теж саме. Ось якого я висновку дійшов, поки їх вивчав: люди йдуть на ці зустрічі, маючи намір нічого не змінювати… у кожної країни є своя позиція. І безсумнівно, Німеччина та Франція багато зробили, щоб ці (майбутні. – Mind) зустрічі відбулися. Це вже перемога. Це перемога, коли замовкає зброя і говорять люди. Це вже перший крок», – сказав Зеленський.

За його словами, наступними після переговорів кроками буде обмін полоненими, «реальний обмін у чіткі терміни» та припинення вогню.

«Це було вказано в усіх попередніх домовленостях в якості пріоритету… Ми маємо розуміти, що стрілянина уповільнилася, але не зупинилась. Тому, коли ми говоримо про припинення вогню, це те, чого ми маємо досягти. Ці перші пункти пов’язані з життями людей. Ось чому для мене ці пункти є найважливішими», – розповів президент.

Зеленський заявив, що перед виборами в регіонах, які контролюються сепаратистами, «нам потрібно повне виведення військ, повне роззброєння незаконних формувань, незалежно від типу, групи, форми».

Він наголосив, що Україна не погодиться на проведення виборів у ОРДЛО до виведення сил.

Зеленський і Путін

На питання, чи довіряє український президент своєму колезі з РФ, Зеленський заявив: «Я нікому не довіряю».

«Я скажу вам чесно. Політика не точна наука, ось чому в школі я любив математику. Все в математиці було для мене ясно. Ви можете вирішити рівняння зі змінною, з однією змінною. Але тут тільки змінні, у тому числі політики з нашої країни. Я не знаю цих людей. Я не можу зрозуміти, з якого вони тіста. Ось чому я думаю, що нікому не можна довіряти. У кожного просто є свої інтереси», – пояснив він.

Роль США в мирному процесі

Зеленський заявив, що не хотів би, щоб «Україна була фігурою на шаховій дошці великих світових гравців, щоб хтось нас міг кинути, використати нас як прикриття, як частину якоїсь угоди».

«Що стосується США, я би дуже хотів, щоб вони нам допомогли, зрозуміли нас, побачили, що ми самі по собі теж є гравцем, що вони не можуть укладати угоди за нашими спинами. Звісно, вони нам допомагають, і я не кажу тільки про технічну, військову та фінансову допомогу. Це важливі речі, особливо зараз, коли ми знаходимось у такому складному становищі», – сказав він.

«Америка передусім має прямі відносини з РФ. Щоб вплинути на РФ, щоб усі зрозуміли, що війна – це велика трагедія і вона має закінчитись», – додав він.

«Мені не подобається, коли говорять без нас про нас, в смислі якоїсь вигоди для них. Але якщо це розмова в дусі: «Послухайте, давайте це зупинимо. Україна зараз інша. Україна хоче це зупинити. Немає радикалізму. Ніхто нікого не вбиває і не їсть у цій країні». Тоді весь світ підтримає Україну, і Америка є одним з ключів до цього», – наголосив президент.

Коли журналіст спитав Зеленського, що він думає про заяву Еммануеля Макрона щодо «смерті мозку НАТО», український президент відповів, що це звучить дивно.

«Коли мова йде про Росію, здається, що у Франції зараз інші відносини з РФ. Я думаю, що це пов’язано з політикою послаблення санкцій. Я розумію, що в економічному плані політика санкцій не йде на користь Франції і ФРН. Але коли ми говоримо про людей, ми не маємо зважати на вигоди. І щодо цього європейські лідери гарантували мені, що політика санкцій залишиться незмінною, поки ми не повернемо всю свою територію», – сказав Зеленський.

Нагадаємо: 2 грудня з'явилися інтерв'ю Зеленського західним ЗМІ – Der Spiegel, Le Monde, Time і Gazera Wyborcza.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті