Захворіло у світі
163,728,900
Померло у світі
3,393,648
Вилікувалось у світі
143,374,060
Захворіло в Україні
2,156,000
Померло в Україні
48,184
Вилікувалось в Україні
1,864,593
«Я не хочу, щоб Україна була фігурою на шаховій дошці великих держав» – інтерв’ю Зеленського

«Я не хочу, щоб Україна була фігурою на шаховій дошці великих держав» – інтерв’ю Зеленського

Президент розповів іноземним ЗМІ про своє бачення зустрічі в «нормандському форматі»

«Я не хочу, щоб Україна була фігурою на шаховій дошці великих держав» – інтерв’ю Зеленського
Володимир Зеленський
фото УНІАН

Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю західним ЗМІ – Der Spiegel, Le Monde, Time і Gazera Wyborcza розповів про своє бачення переговорів у «нормандському форматі», виборів в ОРДЛО та вирішення питання транзиту газу.

Про вибори в ОРДЛО

За словами Зеленського, вибори в окремих районах Донецької та Луганської областей проходитимуть за українським законодавством і тільки за умови відсутності бойовиків.

«Вибори проходитимуть за українським законодавством. І український закон виключає присутність бойовиків. Усі українські партії повинні мати доступ, спостерігачі, журналісти, ОБСЄ, Центральна виборча комісія. Якщо є збройні угруповання, жодна партія не піде туди», – сказав він.

На питання, чи зможе Україна контролювати кордон із Росією, Зеленський відповів, що це найскладніше питання. 

«Це буде найскладніше питання з усіх – якщо ми коли-небудь дійдемо до його обговорення. Я кажу їм чесно: я не згоден із тим, як це питання було вирішене в Мінську. Згідно з Мінськими угодами, спочатку пройдуть вибори, потім контроль над кордоном», – сказав він.

Президент додав, що позицією українців є контроль над кордоном, а потім вибори, але «це не позиція Мінських угод», і в цьому є протиріччя.

Зеленський наголосив, що, навіть якщо під час переговорів у «нормандському форматі» 9 грудня нічого не вийде, він «не починатиме війну на Донбасі».

Президент також розповів, що є думка, що більшість людей в ОРДЛО хочуть жити в Росії.

«Це неправда. Я вірю і знаю, що є люди, які за Україну. Є заблудлі. І нарешті, є ті, хто за Росію. Ті , хто за Росію, можуть виїхати: Росія зараз роздає там свої нелегальні паспорта», – додав він та наголосив, що не «став би боротися за людей, які вважають себе тільки росіянами».

Про план «Б»

Зеленський повідомив, що має план «Б» щодо ситуації на Донбасі, але деталей його не розкрив.

«Я не хочу говорити про мій план «Б» прямо зараз – ось чому він називається планом «Б», тому що я вірю в план «А». Але він, звичайно, існує. І одну річ я хотів би уточнити: мій план «Б» не полягає в тому, щоб все залишалося так, як зараз», – заявив він.

Про відносини з Владіміром Путіним

Зеленський розповів, що мав три телефонні розмови з Путіним і всі вони були продуктивними.

«Ми ж повернули наших моряків, заарештованих у РФ, а також політв’язнів. Ось про що були перші дві розмови. Під час третьої ми говорили про енергетичну безпеку в Європі», – сказав він.

Про транзит газу

За словами Зеленського, «Північний потік – 2» значно ослабив українську позицію на переговорах. Він додав, що Путін узяв до відома позицію України щодо транзиту.

«Для мене важливо, що проблема газу сама по собі є питанням. Чого б не бажали обидві сторони, воно не має бути пов’язаним із Донбасом. Хоча я не виключаю, що питання транзиту газу також розглядатиметься в «нормандському форматі», – розповів президент.

Україна і США

«Я не хочу, щоб Україна була фігурою на шаховій дошці великих держав, щоб нас можна було підштовхувати, просувати або продавати. Я хочу, щоб Україна стала суб’єктом… США посилають світу сигнал – у МВФ і Світовий Банк, у Європу. І коли говорять, що Україна корумпована країна, це дуже жорсткий сигнал. Я хочу, що США зрозуміли: тепер це інша країна, ми зовсім інші люди. Звісно, влада давно корумпована, але ми боремося», – сказав він.

«Що стосується США, я не хочу, щоб ми вели себе як жебраки. Але ви маєте розуміти, що ми перебуваємо в стані війни. І якщо ви є нашим стратегічним партнером, то не треба блокувати будь-яку допомогу. Йдеться про справедливість», – наголосив Зеленський.

Як повідомлялось, Путін та Зеленський мали телефонну розмову, під час якої лідери «детально обговорили газову проблематику, включно з питанням щодо продовження транзиту й відновлення прямих постачань російського газу в Україну».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті