Китайці вирощують свиней-мутантів, щоб врятувати країну від «апокаліпсису свинини»

Китайці вирощують свиней-мутантів, щоб врятувати країну від «апокаліпсису свинини»

Найгостріше питання для вчених - як зробити свиню більш здоровою

Китайці вирощують свиней-мутантів, щоб врятувати країну від «апокаліпсису свинини»
фото Shutterstock

На околиці Пекіна всередині мегаферми, схожої на фортецю, десятки рожево-чорних свиней їдять і дрімають, нітрохи не мерзнучи на прохолодному повітрі. В цих експериментально виведених свиней вживлено ген для регулювання спеки, який захищає їх від холодних північнокитайських зим, пише Bloomberg.

Ген, який дослідник Цзяньго Чжао вставив у ДНК свиней, є одним з десятків прикладів генної інженерії, що здійснюється в Китаї – для створення «суперсвиней». Багато років вчені шукали, як виростити смачних, сильни і швидко зростаючих свиней. Тепер, після руйнівного глобального спалаху африканської чуми свиней (АЧС), більш важливим завданням є збереження свиней живими.

Кампус, в якому утримуються 4000 генно-модифікованих свиней Чжао, обгороджений трьома рівнями контрольно-пропускних пунктів.

«Найгостріше питання для вчених сьогодні – як зробити свиню більш здоровою», – каже Чжао, який очолює групу з 20 дослідників в державному Інституті зоології в Пекіні.

Однак амбіції Китаю виходять далеко за рамки сільськогосподарських тварин. У десятках лабораторій по всій країні вчені залучають дослідників з США і Європи до розробки генно модифікованих ліній харчових культур, і навіть проводять експерименти над геном людини.

Ця «гонка озброєнь» в сфері біотехнологій відбувається на тлі руйнівної торгової війни із США, швидко старіючого населення і скорочення ресурсів, яких не вистачає, щоб прогодувати 1,4 млрд китайців.

Китай нині – друга країна в світі (після США) за рівнем інвестицій в дослідження і розробки – $445 млрд в 2017 році. Китайські компанії також активізували придбання іноземних біотехнологічних і фармацевтичних компаній, причому з початку 2014 року обсяг угод склав $25,4 млрд, згідно з даними Bloomberg.

Але команди в США і Європі в даний час мають критично важливу перевагу над китайцями – захист від основних хвороб, які вбивають свиней.

Китайці вирощують свиней-мутантів, щоб врятувати країну від «апокаліпсису свинини»
Утилізація на полігоні в Гонконгу свиней, вбитих через спалах АЧС
Photographer: Kin Cheung/AP Photo/Bloomberg

Китай намагається роздобути ці технології, відправляючи за кордон перспективних учених, таких як Чжао, вчитися у найкращих в світі лабораторіях, а потім повертатися додому з новими знаннями промислового масштабу.

«Вони (китайці – ред.) витрачають так багато грошей і ресурсів на науку, що ми навіть не можемо наблизитися до того, щоб конкурувати з такими сумами, тому нам потрібно бути обачними в тому, що ми робимо».

У Китаї вже є морозостійкі свині. Тепер почалися перегони в часі, хто створить перших свиней, несприйнятливими до АЧС.

«Той, хто зможе першим отримати вигоду з цієї технології, буде мати явну економічну перевагу, оскільки ця технологія, ймовірно, дозволить значно підвищити продуктивність», – сказав Казмірчак, молекулярний біолог Gryphon.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті