Генпрокуратура України заблокувала співпрацю з США в справі Злочевського

Генпрокуратура України заблокувала співпрацю з США в справі Злочевського

Порошенко вирішив не чіпати олігархів, щоб вони не зашкодили йому переобратися на другий термін

Генпрокуратура України заблокувала співпрацю з США в справі Злочевського
фото DR

Розслідування справи щодо колишнього міністра екології Миколи Злочевського, власника газової компанії Burisma, було загальмовано штучно в українській генпрокуратурі. Про це пише видання The New Yorker в масштабній статті-розслідуванні про роль екс-генпрокурора Юрія Луценка в українсько-американських відносинах і корупційних схемах.

Адміністрація Барака Обами після втечі Віктора Януковича і приходу в 2014 році до влади Петра Порошенка сподівалася побачити швидкі результати в розслідуванні корупції в Україні.

Амос Хохштайн, співробітник Державного департаменту, людина віце-президента Джо Байдена в Україні, зазначав: «Наша група дійсно думала, що після Майдану ми можемо створити тут нову демократію, навести порядок».

Але незабаром стало очевидно, що без надійної більшості в парламенті Порошенко побоюється «ображати своїх колег-олігархів» в Україні, які могли, якщо їх зачепити, вкрай ускладнити переобрання Порошенка на другий термін, пише The New Yorker.

У квітні 2014 року генеральний прокурор США Ерік Холдер оголосив про створення «спеціального загону клептократії в межах ФБР», агентам якого було доручено допомогти українським слідчим, в тому числі співробітникам Генпрокуратури, розшукати викрадені Януковичем мільярди.

В тому ж році Управління по боротьбі з серйозним шахрайством в США виявило підозрілі транзакції на суму близько $23 млн і почало розслідування щодо Злочевського, запідозривши його у відмиванні грошей.

Як зазначає видання, британські та американські команди слідчих сподівалися, що Генпрокуратура України надасть британцям докази для подання в суд.

Після першого періоду тісної співпраці «агенти ФБР дзвонили в прокуратуру, але на їхні дзвінки більше не відповідали», розповідає один з них.

«Агенти приходили і намагалися зустрітися з ними, але всі двері були зачинені. Одного разу один з наших агентів спіймав одного з працівників генпрокуратури, який намагався втекти, дізнавшись, що слідчі прийшли провідати їх».

Представники США і Великобританії дійшли висновку, що принаймні один прокурор взяв хабар, щоб перешкодити справі про відмивання грошей проти Злочевського.

В наступні роки американські чиновники часто посилалися на цей випадок, пояснюючи, чому вони більше  не можуть довіряти Генеральній прокуратурі. Без співпраці з Україною Управління по боротьбі з серйозним шахрайством в США закрило справу за відсутністю достатніх доказів.

Після того, як генпрокурором став Юрій Луценко, він, прагнучи продемонструвати «ефективні результати», відновив давню справу проти Burisma про ухилення від сплати податків. Він конфіскував деякі активи компанії, а пізніше, в рамках врегулювання, Burisma погодилася виплатити державі близько $7 млн, і внаслідок цього зі Злочевського була знята кримінальна відповідальність. Як пише видання, представники Злочевського святкували.

Колишній співробітник правоохоронних органів США розповів, що американці були обурені тим, що Луценко допоміг реабілітувати Злочевського, який, на їхню думку, підкупив щонайменше одного прокурора в 2014 році, щоб зупинити справу британців проти Злочевського про відмивання грошей.

«Схоже, це був ще один випадок, коли справедливість була куплена за гроші», – прокоментував представник правоохоронних органів США.

Нагадаємо, The New Yorker розповів про ключову роль Юрія Луценка в справі імпічменту Трампа.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло