Захворіло у світі
33,652,960
Померло у світі
1,007,922
Вилікувалось у світі
23,402,148
Захворіло в Україні
208,959
Померло в Україні
4,129
Вилікувалось в Україні
92,360
НБУ: Рішення ВСУ щодо позову до компанії Коломойського «Гаджибей» порушує права Нацбанку

НБУ: Рішення ВСУ щодо позову до компанії Коломойського «Гаджибей» порушує права Нацбанку

Подаючи позов, Національний банк керувався нормами закону «Про Національний банк України»

НБУ: Рішення ВСУ щодо позову до компанії Коломойського «Гаджибей» порушує права Нацбанку
Фото: УНІАН

Верховний Суд 22 січня відхилив касаційну скаргу Національного банку на рішення судів попередніх інстанцій про відмову у зверненні стягнення на предмет іпотеки, пов’язаної з ексвласником ПриватБанку Ігорем Коломойським компанії ТОВ «Гаджибей». Про це повідомляє пресслужба НБУ.

Зазначена компанія у жовтні 2014 року надала Нацбанку в заставу дві земельні ділянки в Одеській області в якості забезпечення за кредитом рефінансування, що надавався ПриватБанку до націоналізації. Оскільки ТОВ «Гаджибей» не виконало взятих на себе зобов’язань майнового поручителя ПриватБанку, Нацбанк з метою погашення заборгованості через звернення стягнення на заставне майно подав позов до Господарського суду Одеської області, повідмили в Нацбанку.

26 жовтня 2018 року суд першої інстанції, а 22 жовтня 2019 року і суд апеляційної інстанції відхилили позовні вимоги НБУ. Суди обґрунтували свою позицію тим, що Національний банк повинен був здійснювати стягнення застави з ТОВ «Гаджибей» лише у випадку неможливості списання коштів з банківських рахунків ПриватБанку.

У НБУ окремо наголосили, що «під час подання позову Національний банк керувався нормами, зокрема закону України «Про Національний банк України». Так, Національний банк наділений правом як списувати кошти з рахунків банків-боржників, так і звертати стягнення на заставлене майно з фінансових та майнових поручителів. Таке право є переважним і безумовним щодо задоволення кредиторських вимог Національного банку за наданими кредитами рефінансування, за якими настав строк погашення».

Крім того, нагадує пресслужба,  Верховний Суд неодноразово вказував, що право безспірного списання коштів з рахунків ПриватБанку не є обов'язком НБУ, тому жодним чином не виключає та не може виключати визначене законом право на звернення стягнення на предмет іпотеки, зокрема в судовому порядку. «Така правова позиція була чітко зазначеною у спорах з аналогічними правовідносинами (у постановах Верховного Суду від 3 липня 2018 року у справах № 910/15475/17 та № 910/15408/17, а також у постанові від 26 вересня 2018 року у справі № 910/16978/17)»», – нагадали в НБУ.

Як зазначив начальник управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту Національного банку Віктор Григорчук у Нацбанку переконані, що таке рішення ВСУ суперечить нормам чинного законодавства.

«Ми не погоджуємося з рішенням Верховного Суду та переконані, що воно суперечить нормам чинного законодавства. Таке рішення створює ризик, коли ексвласники ПриватБанку зможуть уникнути відповідальності за невиконання взятих на себе зобов’язань. Крім того, така позиція, коли суд своїм рішенням обмежує право кредитора на обрання будь-якого із передбачених законом способу задоволення кредиторських вимог, створює правову невизначеність та порушує права не тільки Національного банку, а й інших кредиторів, які намагаються стягнути заборгованість у передбачений законом спосіб», – наголосив Григорчук.

Нагадаємо: заборгованість ПриватБанку за кредитами рефінансування складає близько 7,6 млрд грн. Задля погашення заборгованості ПриватБанку у 2018 році Національний банк подав 148 позовів проти колишнього власника ПриватБанку Ігоря Коломойського (фінансового поручителя) та пов’язаних із ним 32 компаній – майнових поручителів. За цими позовами суди вже ухвалили 24 рішення на користь Національного банку про звернення стягнення на предмети іпотеки на загальну суму 1,36 млрд грн. 18 рішень набрали законної сили, за якими виконавчі документи були надіслані до органів Державної виконавчої служби для примусового виконання.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті