Як знизити ризик захворіти на рак?
Кожна людина знаходиться в стадії умовного онкологічного процесу. Що потрібно робити для того, аби підвищити свої шанси прожити довге і активне життя

Святослав Ханенко, сімейний лікар, засновник і головний лікар клініки для здорових SQLAB
04.02.2020 відзначається Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями. Від самої згадки цього слова по спині пробігає холодок (у більшості сімей, на жаль, є сумна історія, пов'язана з ним). Однак сьогодні я б хотів допомогти вам подивитися на цю проблему з іншого боку.
Знаєте, чого рак не любить найбільше? Коли його не бояться і приймають постійні активні заходи для його раннього виявлення, профілактики та лікування. Що б ви відповіли, якби я сказав, що кожен, хто читає ці слова, вже знаходиться в тій чи іншій стадії умовного «онко» процесу? Саме так: кожен день в наших тілах в результаті мутацій (природний процес) з'являється близько 400 000 ракових клітин! І тільки завдяки адекватній реакції нашої імунної системи ці клітини вдається виявити, локалізувати і знищити.
Онкологічний процес виходить на подальші стадії свого розвитку тільки тоді, коли взаємодія всередині організму розладжується до такої міри, що він вже не може справлятися з цим завданням. Чим далі, тим складніше обернути процес назад.
У колекції чорного медичного гумору є такий жарт: «Хто не помре від інфаркту або інсульту, той помре від раку». З одного боку, в цьому криється гірка правда: продовжувати життя людям з гіпертонією і діабетом другого типу навчилися на досить довгий період часу ...Достатньо довгий для того, щоб заслабла імунна система була не в змозі стримувати природний для всіх онкологічний процес. Повторюся: пухлина не є проблемою якогось конкретного органу. Це проблема імунітету всього організму.
Звичайно, в локалізації пухлини важливі місцеві умови, сприятливі для її розвитку. Але набагато більше значення має здатність або нездатність імунної системи зупинити і повернути цей процес назад.
На питання «хто винен?» відповіли. Тепер перейдемо до питання «що робити?». В першу чергу, позбавитися від порожнього страху, який сковує. Для нього в житті не повинно залишитися місця. А повинно бути місце для активних дій і вивчення себе. Життя не вічне, і далеко не все в наших руках. Нам залишається лише слідувати правилу: «Роби, що повинен і будь, що буде».
Що ж робити?
- Проходити регулярне медичне профілактичне обстеження.
- Правильно харчуватися (середземноморська дієта).
- Пити достатню кількість води.
- Забезпечити собі регулярну фізичну активність.
- Медитувати.
- Вірити, надіятися, любити.
- Не забувати про регулярне санаторно-курортне оздоровлення.
- Регулярно консультуватися зі своїм сімейним лікарем, якому ви довіряєте.
Особливість ракового процесу, з одного боку, в тому, що він може протікати довго, і люди починають підозрювати про нього, лише коли його прояви очевидні. І в такому випадку регулярні обстеження можуть врятувати життя.
З іншого боку, існують рідкісні форми раку (приклад раку підшлункової залози Стіва Джобса), або лейкози, які властиві молодим людям. Вони розвиваються стрімко. Але, в будь-якому випадку, додаткові увага і турбота по відношенню до себе підвищують шанси на довге й активне життя, незалежно від того, які випробування нам судилося пройти.