Захворіло у світі
60,420,355
Померло у світі
1,421,650
Вилікувалось у світі
38,717,768
Захворіло в Україні
677,189
Померло в Україні
11,717
Вилікувалось в Україні
317,395
Спотові ціни на газ в Європі опустились нижче російських

Спотові ціни на газ в Європі опустились нижче російських

Це стало наслідком теплої зими, рекордних залишків газу у сховищах та поставкам СПГ

Спотові ціни на газ в Європі опустились нижче російських
фото www.flickr.com/photos/kremsmueller/19057649014

Спотові ціни на газ в Європі під тиском рекордних залишків в підземних сховищах після дуже м'якої зими і зростаючих поставок зрідженого природного газу (СПГ) впали нижче рівня внутрішньоросійських цін. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

Раніше при аналізі маржинальності поставок газу «Газпрому» в Західну Європу бралася до уваги ще транспортна складова. Наприклад, $22 за тисячу кубометрів – транспортні витрати для найдешевшого варіанту – через «Північний потік», а при поставках через Україну або Білорусію вони набагато вище.

Але тепер вартість реалізації газу в самих західних областях Росії – Ленінградській і Смоленської ($59 за тисячу кубів), збільшена тільки на величину експортного мита (30%, $84-85) – перевищує котирування на європейських хабах. І це навіть з урахуванням сильного ослаблення рубля в березні.

Внаслідок ще не вирішеної в Росії проблеми перехресного субсидування поставки на захід країни для газових компаній мають мінімальний рівнем прибутковості. У міру наближення регіонів до місць видобутку прибутковість поставок зростає.

Зазначається також, що спотові ціни на газ в Європі падають нижче $80 за тисячу кубометрів всупереч найсильнішим холодам з початку року, які прийшли в Європу в останні дні березня, свідчать дані європейських спотових майданчиків.

За підсумками торгів у понеділок ціна газу на National Balancing Point (NBP) на кінець тижня склалася на рівні 17,75 пенсів за терм ($77,7 за тисячу кубометрів), а на головній європейській торговельній площадці – голландській TTF – 7 євро за МВт год ($79,97 за тисячу кубів). На вівторок, 31 березня ціна блакитного палива склалася на рівні $82 за тисячу кубів – на NBP, і на TTF.

В історичній перспективі в національних валютах ціни на газ були нижче – зокрема, 1 жовтня 2009 року (на самому початку газового року) ціна падала до 15 пенсів за терм на NBP і 6,5 євро за МВт год на TTF. Однак тоді курс національних валют до долара США був істотно вищим, відповідно доларові ціни на цих майданчиках були близько $97 за тисячу кубометрів.

Наразі середні ціни на 2020 рік (середньозважене значення спотових цін з початку року і форвардів до кінця) опустилася до $100 за тис. кубометрів, середнє значення форвардів на 2021 рік – $107.

У бюджеті російського «Газпрому» на 2020 рік передбачена ціна поставок на експорт в далеке зарубіжжя на рівні $200 за тисячу кубометрів. На початку лютого керівництво експортного блоку коригувало оцінку середньої ціни по року до $175-185. При цьому поставки газу за контрактами «Газпрому» виходять трохи вище спотових котирувань. У 2019 середня ціна експорту «Газпрому» забезпечила премію до цін місяць вперед в розмірі $35 на тисячу кубометрів.

Однак «Газпром» сподівається, що зниження цін на спотових майданчиках Європи піде компанії на користь, відлякуючи від європейського ринку конкуруючі обсяги зрідженого газу, і утруднить інвесторам в СПГ-проєкти прийняття інвестиційних рішень за новими проектами.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті