Спотові ціни на газ в Європі опустились нижче російських
Це стало наслідком теплої зими, рекордних залишків газу у сховищах та поставкам СПГ

Спотові ціни на газ в Європі під тиском рекордних залишків в підземних сховищах після дуже м'якої зими і зростаючих поставок зрідженого природного газу (СПГ) впали нижче рівня внутрішньоросійських цін. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.
Раніше при аналізі маржинальності поставок газу «Газпрому» в Західну Європу бралася до уваги ще транспортна складова. Наприклад, $22 за тисячу кубометрів – транспортні витрати для найдешевшого варіанту – через «Північний потік», а при поставках через Україну або Білорусію вони набагато вище.
Але тепер вартість реалізації газу в самих західних областях Росії – Ленінградській і Смоленської ($59 за тисячу кубів), збільшена тільки на величину експортного мита (30%, $84-85) – перевищує котирування на європейських хабах. І це навіть з урахуванням сильного ослаблення рубля в березні.
Внаслідок ще не вирішеної в Росії проблеми перехресного субсидування поставки на захід країни для газових компаній мають мінімальний рівнем прибутковості. У міру наближення регіонів до місць видобутку прибутковість поставок зростає.
Зазначається також, що спотові ціни на газ в Європі падають нижче $80 за тисячу кубометрів всупереч найсильнішим холодам з початку року, які прийшли в Європу в останні дні березня, свідчать дані європейських спотових майданчиків.
За підсумками торгів у понеділок ціна газу на National Balancing Point (NBP) на кінець тижня склалася на рівні 17,75 пенсів за терм ($77,7 за тисячу кубометрів), а на головній європейській торговельній площадці – голландській TTF – 7 євро за МВт год ($79,97 за тисячу кубів). На вівторок, 31 березня ціна блакитного палива склалася на рівні $82 за тисячу кубів – на NBP, і на TTF.
В історичній перспективі в національних валютах ціни на газ були нижче – зокрема, 1 жовтня 2009 року (на самому початку газового року) ціна падала до 15 пенсів за терм на NBP і 6,5 євро за МВт год на TTF. Однак тоді курс національних валют до долара США був істотно вищим, відповідно доларові ціни на цих майданчиках були близько $97 за тисячу кубометрів.
Наразі середні ціни на 2020 рік (середньозважене значення спотових цін з початку року і форвардів до кінця) опустилася до $100 за тис. кубометрів, середнє значення форвардів на 2021 рік – $107.
У бюджеті російського «Газпрому» на 2020 рік передбачена ціна поставок на експорт в далеке зарубіжжя на рівні $200 за тисячу кубометрів. На початку лютого керівництво експортного блоку коригувало оцінку середньої ціни по року до $175-185. При цьому поставки газу за контрактами «Газпрому» виходять трохи вище спотових котирувань. У 2019 середня ціна експорту «Газпрому» забезпечила премію до цін місяць вперед в розмірі $35 на тисячу кубометрів.
Однак «Газпром» сподівається, що зниження цін на спотових майданчиках Європи піде компанії на користь, відлякуючи від європейського ринку конкуруючі обсяги зрідженого газу, і утруднить інвесторам в СПГ-проєкти прийняття інвестиційних рішень за новими проектами.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].