Захворіло у світі
65,926,118
Померло у світі
1,519,576
Вилікувалось у світі
42,398,729
Захворіло в Україні
801,716
Померло в Україні
13,421
Вилікувалось в Україні
412,533
Вартість врятованих завдяки карантину життів на $500 млн вища за економічні втрати України – Київська школа економіки

Вартість врятованих завдяки карантину життів на $500 млн вища за економічні втрати України – Київська школа економіки

Втрати для економіки через карантин дорівнюють $53,5 млрд, водночас врятовані життя коштують $54 млрд

Вартість врятованих завдяки карантину життів на $500 млн вища за економічні втрати України – Київська школа економіки
Фото: KSE

Втрати для економіки України через введення карантинних обмежень можуть становити близько $50 млрд. Такий розрахунок представили фахівці Київської школи економіки (KSE) під час презентації дослідження «Скільки Україні коштує карантин?».

Відтак, експерти порахували втрати для економіки у двох показниках: втрати у вартості людських життів та втрати у % ВВП.

Відповідно до першого показника, Україна могла би втратити 120 000 життів (оцінка базується на моделі KSE), якби карантин не було впроваджено.

«Якщо перерахувати 120 000 життів на гроші (аби мати єдину одиницю виміру), то зняття карантину коштувало би нам $50–54 млрд. Втрати пораховані на базі оцінки вартості життя, яка для України становить $454 000. Розрахунок для України зроблено науковцем Кіпом Віскучі (через адаптацію показників США). Вартість карантину у $54 млрд можна порівняти з 35% ВВП у поточних доларах США на 2019 рік (номінальний ВВП у гривнях 3,974 млрд = $154 млрд)», – пояснюють у KSE.

Згідно з розрахунком для другого показника, втрати через карантин для економіки дорівнюють $50–54 млрд. Відповідний показник розраховується як чиста приведена вартість втрат. Відтак, втрати оцінюються на базі прогнозів з падіння ВВП від Міжнародного валютного фонду та консенсус-прогнозу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства (для оцінки використано методологію університету Вайомінгу, США). 

«При цьому потрібно тверезо оцінити можливі наслідки від того, що було б, якщо б карантин не запроваджували. Ми говоримо про над 120 000 втрачених життів та понад 5 млн захворівших. Або 12,5% населення. Тобто до 12,5% могло б «випасти» із робочої сили – не працювали би, не створювали продукт.  Але насправді – померло б набагато більше людей, бо система охорони б захлиналась, реанімації були б зайняті лише коронавірусними хворими – всі інші б не могли отримати місце в реанімації», – йдеться в повідомленні KSE з посиланням на слова віцепрезидентки Наталії Шаповал.

Як зазначають фахівці Київської школи економіки, щоб зробити висновок, чи потрібен був карантин з точки зору економічних втрат, потрібно порівняти показники втрат у людських життях та у ВВП.

«Київська школа економіки порахувала чистий ефект від впровадження карантину. Він невеликий – всього $500 млн. Економічні втрати від карантину – $53,5 млрд, а вартість врятованих людських життів $54 млрд», – прокоментував результати дослідження президент KSE та ексміністр фінансів Тимофій Милованов на своїй сторінці у Facebook.

Переглянути презентацію дослідження можна за посиланням.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті