Уряд розробив 230 заходів для стимулювання економіки після COVID-19

Уряд розробив 230 заходів для стимулювання економіки після COVID-19

Програма розрахована на три роки

Уряд розробив 230 заходів для стимулювання економіки після COVID-19
Фото Кабмін

Кабінет міністрів України затвердив програму стимулювання економіки для подолання наслідків епідемії COVID-19, яка містить близько 230 пунктів. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

«План заходів містить приблизно 230 пунктів. Це заходи з відновлення спроможності роботи мікро, малого, середнього бізнесу, стимулювання промисловості, агропромислового комплексу, так звана «регуляторна гільйотина»… Програма розрахована на три роки», – повідомляється на його сторінці у мережі Facebook у понеділок.

За даними голови уряду, зараз програму доопрацьовують у міністерствах, щоб передати на подальше обговорення в комітети Верховної Ради: у її підготовці взяли участь понад 90 розробників.  

До найголовніших пропозицій програми він, зокрема, відніс ліквідацію підрозділів економічних розслідувань поліції, СБУ, прокуратури та створення єдиного органу Служби фінансових розслідувань, впровадження податку на виведений капітал, спрямування 24 млрд грн на покриття застави за кредит державними портфельними гарантіями, а також спрямування 64,7 млрд грн у Фонд боротьби з COVID-19 для повноцінного функціонування держави в умовах пандемії.

У повідомленні на веб-сайті Кабміну зазначається, що програму розроблено у відповідь на очікуване падіння ВВП України на 4-8% порівняно з 2019 роком.

Серед запланованих ініціатив у програмі передбачено, серед іншого, законодавчі зміни для захисту національних інтересів України в умовах посиленого протекціонізму інших країн, захист внутрішнього ринку від недобросовісного та зростаючого імпорту, амністія капіталу, впровадження е-резиденства, поглиблення торговельної лібералізації в рамках угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Крім того пропонується, реформування НАН України та Держпраці, функціонування Експортно-кредитного агентства в Україні, створення Національної комісії з питань регулювання транспорту, розділення Укрзалізниці, реорганізації Адміністрації морських портів, а також підвищення відповідальності посадових осіб за зловживання повноваженнями.

Програмою також передбачена низка дій для підтримки окремих галузей.

Зокрема у промисловості передбачається сприяння реалізації металобрухту держпідприємствами, зменшення обмежень на імпорт сировини. 

В агросекторі підтримку розвитку планують отримати за рахунок, серед іншого, оптимізації екологічного податку, звуження сфери застосування карантинних сертифікатів та відмови від декларування «вільних ділянок».

Серед запланованих ініціатив в енергетиці: врегулювання заборгованості між учасниками ринку електроенергії, перегляд тарифів на електроенергію для населення, скасування покладання спеціальних обов’язків на ринку газу та формування конкурентного ринку в сегменті побутових споживачів та теплокомуненерго.

Пропонується також встановлення рентної ставки для видобутку нетрадиційних покладів вуглеводнів на рівні не вище 2%, стимулювання видобутку нафти шляхом приведення рівня ставок на видобуток нафти та газового конденсату до рівня 6% та 12%.

У транспортному секторі пропонується ввести податкові канікули та мораторій на сплату зобов’язань, частково відмінити орендні та лізингові платежі, а також обмежити тарифи на залізниці та прийняти нову методологію закупівель дорожніх робіт.

У секторі послуг пропонується звільнити від сплати ЄСВ заклади культури та туристичної сфери, а також знизити ставки ПДВ в галузях освіти та культури.

За даними міністра фінансів України Сергія Марченка, майже половина коштів Фонду боротьби з COVID-19 вже розподілена: з 65 млрд грн вже прийнято рішень на 27 млрд грн на безповоротній підставі, а на 1,3 млрд грн – на поворотній.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті