В Мінфіні розповіли, як Україна буде боротися з корупцією на вимогу МВФ

В Мінфіні розповіли, як Україна буде боротися з корупцією на вимогу МВФ

Україна посилить та запровадить систему декларування активів та боротьби з відмиванням коштів

В Мінфіні розповіли, як Україна буде боротися з корупцією на вимогу МВФ
фото Wikipedia

Лист про наміри та Меморандум про економічну і фінансову політику, схвалений Радою директорів МВФ 9 червня 2020 року, містять заходи та умови, які реалізував та планує реалізувати і дотримуватись Уряд України та Національний банк України протягом періоду дії програми у 2020 – 2021 роках, а також конкретні кроки, необхідні для успішного проходження переглядів та отримання наступних траншів за програмою.

Однією з ключових вимог МВФ є боротьба з корупцією на всіх рівнях державної влади. Як вказано в листі про наміри, опублікованому на сайті Мінфіну, влада України забезпечить, щоб нові антикорупційні інституції – НАБУ, Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) та Вищий антикорупційний суд (ВАС) – утримували свою незалежність та доброчесність, (в тому числі, шляхом надання їм достатніх ресурсів) щоб забезпечити ефективні та надійні розслідування, звинувачення та судовий розгляд справ щодо корупції на високому рівні.

Зокрема, йдеться про такі антикорупційні заходи:

1. Криміналізація незаконного збагачення. «Ми (підписанти Меморандуму – президент України, премєр-міністр України, міністр Фінансів і глава НБУ – ред.) будемо проводити моніторинг впровадження цього закону, особливо в тій частині, що стосується зв’язку з доходами, задекларованими в декларації активів державного службовця, проведення кримінального розслідування щодо активів, які перевищують визначену верхню граничну межу, та придбання активів третіми особами або через третіх осіб».

2. Антикорупційний суд (ВАС) офіційно розпочав свою діяльність у вересні місяці 2019 року. На кінець серпня 2020 року у власність ВАС буде надано постійне офісне приміщення, яке відповідатиме його потребам. ВАС публікуватиме звіти про результати своєї діяльності щодо кількості та типів корупційних справ, рішень про засудження чи виправдання, та накладених штрафів.

3. Діяльність НАБУ. «Ми посилимо слідчі повноваження НАБУ шляхом використання широкого діапазону прийомів та технік проведення розслідувань, в тому числі здійснення операцій під прикриттям, зняття інформації з каналів спілкування, доступу до комп’ютерних систем та систем контрольованої доставки, без необхідності використання інфраструктури інших агенцій, що відповідає міжнародним стандартам боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму. З цією метою ми внесли зміни до законодавства (Закон № 2019/187-ІХ), які дозволять НАБУ самостійно знімати інформацію з каналів комунікації».

«Ми забезпечимо проведення зовнішнього аудиту НАБУ (…) Аудит буде проведено групою у складі трьох авторитетних та шанованих експертів зі значним міжнародним досвідом у сфері впровадження антикорупційного законодавства».

«Ми забезпечимо, щоб компетенція створюваного органу фінансових розслідувань економічних злочинів не перетиналась з кримінальною юрисдикцією НАБУ та щоб НАБУ мало основну юрисдикцію у кримінальних справах про корупцію. З метою моніторингу своєї діяльності НАБУ та САП на своїх веб-сайтах публікуватимуть квартальну статистику кількості розслідуваних корупційних справ, кількості справ з притягненням до кримінальної відповідальності, а також кількості справ, які очікують на розгляд ВАС».

4. САП. «Ми забезпечимо автономність САП. На виконання цього, ми переглянемо нормативноправову базу для того, щоб покращити процедури відбору посадових осіб для САП, щоб посилити її спроможність здійснювати свою організаційну діяльність по аналогії з офісом регіональної прокуратури, та оцінити свою результативність за використання зовнішнього аудиту, який проводитимуть авторитетні та шановані експерти з міжнародним досвідом у впровадженні антикорупційного законодавства».

5. Електронне декларування. «Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) забезпечує НАБУ прямим та безпечним електронним доступом до повних майнових декларацій всіх осіб, які підпадають під слідчу юрисдикцію НАБУ. Ми видали та зареєстрували у Міністерстві юстиції відповідні порядки, а також запровадили механізми, необхідні для сприяння автоматичному та необмеженому електронному доступу НАБУ до баз даних НАЗК щодо електронних майнових декларацій до кінця червня 2020 року».

6. Боротьба з відмиванням коштів, отриманих злочинним шляхом. «У цьому напрямку, за погодженням з фахівцями МВФ, ми прийняли поправки до законодавчої бази боротьби з відмиванням коштів, в тому числі для забезпечення:

(i) впровадження три-рівневої системи звітування (звіти про підозрілі операції за визначенням FATF, звітність про касові операції та міжнародні перекази коштів, що перевищують певну порогову суму та обов'язкова звітність про операції, пов'язані з юрисдикціями з високим рівнем ризику та з ПЗО);

(ii) узгодження визначення осіб, пов'язаних з ПЗО, з підходом, заснованим на оцінці ризику, заохоченого стандартом FATF;

(iii) запровадження пропорційних та переконливих санкції НБУ у разі порушення вимог законодавства щодо протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом;

(iv) надання актуальної, достовірної та публічно доступної інформації про фактичних власників компаній в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, підприємців та громадських організацій;

 (v) засудження за предикатний злочин (небезпечне злочинне діяння, якому передувало відмивання коштів) не є обов’язковим для розслідування чи притягнення до відповідальності за відмивання коштів.

Для того, щоб проводити моніторинг заходів, спрямованих на боротьбу з корупцією, Державна служба фінансового моніторингу України продовжить публікувати квартальну статистику про ту інформацію, яка передається цією службою до НАБУ.

НБУ буде продовжувати проводити щонайменше чотири квартальні перевірки банків з підвищеним ризиком відмивання доходів від корупції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті