Температура за Полярним колом на 20 градусів перевищила норму і сягнула +38 С
Це кліматичний рекорд для цієї широти, який може мати небезпечні наслідки

Сибірське місто Верхоянськ, розташований за Полярним колом, відоме як одне з найхолодніших населених місць на планеті. У 1892 році температура повітря в Верхоянську знижувалася до -67,7° C. Однак минулої суботи температура в цьому якутському місті підскочила до небачених тут 38° C, пише ВВС.
Червнева температура для цього сибірського міста з населенням в тисячу людей майже на 20 градусів перевищує норму.
Це –не одиничний випадок, на початку червня в інших частинах Сибіру вже відзначали 30-градусну спеку, а в травні в селищі Хатанга Красноярського краю – теж за полярним колом – було зареєстровано новий рекорд: +25,4° C.
«Ми бачимо, як рік за роком ставляться нові температурні рекорди, але Арктика теплішає швидше за всіх, – каже доцент Брістольського університету доктор Денн Мітчелл. – Тому немає нічого дивного, що в цьому регіоні встановлено новий рекорд. Найближчим часом ми ще не раз будемо спостерігати щось подібне».
За даними Служби з контролю за зміною клімату (C3S) програми «Коперник», в травні 2020 року середня температура на Алясці, в багатьох регіонах Європи, Північної і Південної Америки, в Африці й навіть Антарктиці була на 0,63° C вища за показники в період з 1981 по 2010 рік.
За словами фахівців, найнесподіваніше потепління відбувається прямо зараз у Західному Сибіру.
«По справжньому велика аномалія почалася в січні, і відтоді вона стабільно зберігається», – пояснює старший науковий співробітник C3S Фрейя Вамборг.
Така аномальна спека в Сибіру і на Алясці не може не викликати тривогу в тих регіонах, де в минулому році відзначалися сильні пожежі, і як попереджає служба «Коперник», там можуть зберігатися приховані підземні осередки, так звані «зомбі-пожежі», які в будь-який момент можуть вирватися на поверхню.
За даними C3S, на річках Обі та Єнісеї в цьому році рекордно рано скресла крига. Між березнем і травнем середні температури на більшому просторі Арктики також перевищували середні показники.
І хоча в деяких країнах Європи і на сході США середні температури травня були нижчими за норму, в цілому з 2002 року спостерігається стійке зростання середніх температур, а останні десять і п'ять років вони били рекорди.
В Арктиці середньорічна температура підвищилася порівняно з серединою XIX століття на 2 градуси – це вдвічі більше, ніж в середньому по планеті.
При цьому фахівці вказують на зростаючу небезпеку викиду в атмосферу двоокису вуглецю при таненні вічної мерзлоти. За їхніми підрахунками, в канадській і російській тайзі приховано під мерзлотою до 1,5 трлн тонн вуглекислого газу, це в 40 разів більше загальносвітового річного викиду цього газу в атмосферу.
Нагадаємо, щоб протистояти змінам клімату, США можуть перейти на 90% чистої електроенергії через півтора десятиріччя.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].