Олігархи, «зелена» енергетика та ОВДП – НБУ окреслив проблеми держбанків
Проблеми фінустанов знову можуть вирішувати коштом держбюджету

Державні банки не можуть позбутися спадщини проблемних боргів бізнес-груп, але можуть додатково погіршити інвестиційну привабливість через надмірне нарощування портфеля облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Про це повідомляється на сайті Національного банку України (НБУ) у середу, 24 червня.
«Переважно внаслідок реалізації кредитного ризику суттєво посиляться загрози достатності капіталу низки банків. Найпомітніше – для двох державних… Загалом потреба в капіталі може виникнути для 9 з 26 банків, що стрес-тестувалися. На них припадає 30% активів сектору. Серед них два державні банки з часткою 25% активів. Сукупна потреба в капіталі протягом одного року може становити 10,3 млрд грн», – зазначається у повідомленні.
У повідомленні, зокрема, зазначається, що близько третини об’єктів «зеленої» енергетики фінансувалося кількома вітчизняними банками, які активно кредитували цей сегмент і допустили надмірну концентрацію кредитів галузі.
«Найактивнішими були держбанки – сьогодні їхня частка в кредитах цьому сегменту становить 78%. Останні зміни в регулюванні ринку прямо впливають на фінустанови, які допустили концентрацію зелених кредитів у своїх портфелях, попри неодноразові застереження НБУ», – визнають у Нацбанку.
Центральний банк також відзначає ризики, які виникають для держбанків через вкладання коштів в ОВДП.
«Держбанки збільшили обсяги купівлі ОВДП, кредитування муніципалітетів та інфраструктурних проєкт. Доступ до кредитів рефінансування від НБУ дає їм змогу здійснювати такі операції у великих обсягах. Така практика прийнятна в поточному році, зважаючи на різке зростання дефіциту бюджету та труднощі із залученням фінансування від інших кредиторів. Проте надалі вона може мати небажані наслідки для бізнес-моделей та інвестиційної привабливості держбанків», – підкреслюється у повідомленні.
За даними НБУ, держбанки на кінець травня мали на балансі держоблігації вартістю 386 млрд грн, або 84% загального обсягу паперів у власності українських банків: у березні – травні держбанки сукупно збільшили свої інвестиції в ОВДП на 60 млрд грн.
«Активне придбання ОВДП держбанками суттєво змінить структуру їхніх активів. За оцінками НБУ, частка урядових цінних паперів у активах на кінець 2020 року може зрости до 50%», – визнають в Нацбанку.
Згідно з повідомленням, держбанки по суті можуть стати квазіфондами фінансування державних програм: в їх пасивах зросте частка фондування від НБУ, вартість якого прив’язана до облікової ставки, через що сформуються додаткові процентні ризики.
Крім того, у повідомленні зазначається, що збільшення портфелю ОВДП у держбанках ускладнить роботу над зниження частки держави у банківському секторі.
Як повідомлялося, парламенту пропонують створити тимчасову слідчу комісію для розслідування наслідків діяльності НБУ у 2014-2019 роках.
Вплив кризи на корпоративний кредитний портфель в розрізі галузей

* Розподіл за чистими кредитами суб’єктів господарювання з обсягами заборгованості понад 2 млн грн
** Заборгованість боржників із працюючими кредитами, звітність яких використовувалася для експрес стрес-тесту
*** На горизонті одного року
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].