Комерційна нерухомість в Україні отримала істотний удар від кризи – НБУ

Комерційна нерухомість в Україні отримала істотний удар від кризи – НБУ

Відновлення буде тривалим

Комерційна нерухомість в Україні отримала істотний удар від кризи – НБУ
фото: pexels.com

Сектор комерційної нерухомості в Україні зазнав істотного удару від карантину – зростає вакантність, орендні ставки знижуються, а нове будівництво поки що відкладається.  Про це повідомляється на сайті Національного банку України (НБУ) у середу, 24 червня.

«За два місяці жорсткого карантину ТРЦ України недоотримали близько 7 млрд грн… Масового відпливу рітейлерів із ТРЦ не спостерігається, хоча через оптимізацію торговельних площ певного зростання вакантності не уникнути», – зазначається у повідомленні.

У повідомленні зазначається, що після відкриття торговельних центрів умови залишаються лояльними: на початок червня вартість оренди вже була на 13% нижчою від минулорічної.

За даними НБУ, за підсумками січня – червня ринок комерційної нерухомості зріс на 55% нових площ. «У фазі активного будівництва перебуває ще майже половина від існуючих на ринку торговельних площ. Проте їхнє відкриття, за очікуваннями експертів, буде відтерміновано. А от старт нових проєктів узагалі відкладається», – підкреслюється у повідомленні.

За даними Нацбанку, на ринку офісної нерухомості попит теж суттєво скоротився: на початок червня вакантність зросла в 2,4 раза у порівнянні з попереднім роком. Орендарі частково переходять на дистанційну роботу і скорочують площі орендованих ними приміщень.

«Власники площ стимулюють попит за допомогою знижок, які для нових угод зараз становлять близько п’ятої частини докризової ставки. Введення нових об’єктів теж уповільнилося: в І кварталі цього року його обсяги впали на 85%. Відкриття офісних площ, яке було заплановано на 2020–2021 роки (близько чверті наявного фонду), переважно відкладено», – зазначили в центральному банку.

Стосовно ринку житла у повідомленні зазначається, що попри кризу, попит на житло залишатиметься на високому рівні, проте навряд чи його зростання відновиться найближчим часом.

«За свідченнями забудовників, під час карантину купівельна активність знизилася на 40%. Як наслідок з’явився пласт відкладеного попиту, який поступово реалізується після зняття обмежень… інвестори дедалі більше надають перевагу об’єктам підвищеної комфортності, спроєктованим за концепцією live-workplay. А от інтерес покупців до житла економкласу різко знизився», – вказується у повідомленні.

За даними НБУ, близько 20% об’єктів було тимчасово заморожено, в першу чергу через недостатній запас ліквідності забудовників, переважно в економсегменті.

Нацбанк відзначив істотне зниження темпів введення в експлуатацію нового житла: спад зумовлений передусім реформою ДАБІ, яка і загальмувала прийняття в експлуатацію будівель.

«За час карантину нерухомість на вторинному ринку подешевшала лише на 2%. А тим часом гривневі ціни на нове житло після невеликої тимчасової корекції повернулися до рівня початку карантину. В річному вимірі вартість нерухомості все ж зросла: наприкінці травня житло на первинному ринку подорожчало на 9,1% р/р в гривні», – вказується у повідомленні.

В НБУ прогнозують, що ціни й надалі потроху йтимуть угору, підігріті послабленням гривні та низькою маржинальністю забудовників.

Разом з тим, у повідомленні зазначається, що якщо ціни на нерухомість зросли, то на її оренду – впали.

Крім того, за даними центрального банку, в Україні коштом банківських позик фінансується менше десятої частини угод із придбання нового житла. При цьому за перші чотири місяці поточного року портфель іпотеки зменшився на 1.5%, передусім через нетипово низький рівень кредитування у квітні.

В НБУ вважають, що для активнішого розвитку ринку потрібно розв'язати фундаментальну проблему – невпорядкованість ринку первинної нерухомості, яка призводить до росту кількості обманутих інвесторів та заморожених забудов. «Ринок залишається ризиковим як для інвесторів, так і для кредиторів», – резюмували в Нацбанку.

Вакантність комерційної нерухомості Києва

Комерційна нерухомість в Україні отримала істотний удар від кризи – НБУ

Джерело – НБУ

Активність на ринку житла

Комерційна нерухомість в Україні отримала істотний удар від кризи – НБУДжерело – НБУ

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло