Захворіло у світі
19,412,292
Померло у світі
722,066
Вилікувалось у світі
11,773,112
Захворіло в Україні
79,750
Померло в Україні
1,879
Вилікувалось в Україні
43,655
В Нідерландах завершився блок слухань по справі МН17: прокуратура надала дані про хід розслідувань

В Нідерландах завершився блок слухань по справі МН17: прокуратура надала дані про хід розслідувань

DW - про ключові моменти чотирьох тижнів слухань

В Нідерландах завершився блок слухань по справі МН17: прокуратура надала дані про хід розслідувань
фото DR

Другий блок попередніх слухань про збиття малазійського «Боїнга» рейсу МН17 над окупованим Донбасом завершився в п'ятницю, 3 липня.  Левову частку запитів про додаткове розслідування подав захист одного з підсудних, росіянина Олега Пулатова. Близько десятка запитів захисту суд відхилив, кілька схвалив, а рішення по деяким відклав.

Як пише Deutsche Welle, другий блок слухань в окружному суді Гааги можна умовно розділити на три частини: виступ представників прокуратури Нідерландів з презентацією ходу розслідування, зауваження та запити адвокатів Пулатова і рішення суду з цих та інших питань.

Сторона звинувачення детально пояснила, чому впевнена в тому, що 17 липня 2014 року малайзійський «Боїнг» був збитий ракетою комплексу ППО «Бук», привезеного з Росії, з території, контрольованої сепаратистами, поруч із селищем Первомайський Донецької області.

Поки спроби встановити членів екіпажу «Бука» та ланцюжок наказів тривають, слідство вважає доведеною вину трьох росіян – Ігоря Гіркіна, який називав себе «міністром оборони  ДНР», його підлеглих Сергія Дубинського і Олега Пулатова, а також українця Леоніда Харченка. Жоден з них особисто на суді не був присутній і на звинувачення не відповів. Але Пулатова представляли два адвокати.

Представники прокуратури розповіли, як міжнародна слідча група (JIT) перевіряла всі можливі версії і в результаті – після численних експертиз, вивчення уламків літака, обстеження тіл загиблих і інших даних, в тому числі прослуханих українською спецслужбою СБУ телефонних розмов, – прийшла до висновку, що літак був збитий саме «Буком».

Значна частина цієї інформації не була новою, раніше її озвучувала JIT, в яку входять представники Нідерландів, Малайзії, Австралії, Бельгії та України. Проте виступ обвинувачення дав уявлення про масштабну виконану роботу, із залученням військових і цивільних експертів з різних країн, які аналізували голоси на записах, дані радарів, перевіряли достовірність відео- і фотоматеріалів, вираховували траєкторію і говорили зі свідками.

Ось лише один приклад: знімки «Бука», зроблені очевидцями під час його транспортування як в Росії, так і в Україні, були проаналізовані, в тому числі за допомогою комп'ютерного моделювання. Одне з коліс установки було не схожим на інші, що робило її унікальною. Росія на запит слідства, де тоді перебував саме цей «Бук», не відповіла.

Адвокати Пулатова надіслали запит про додаткове розслідування. Вони висунули претензії майже з усіх аспектів розслідування, поставивши їх під сумнів. Фактично вони запропонували провести альтернативне розслідування: від розгляду всіх версій і проведення нових експертиз до бесід в якості свідків з військовими і цивільними експертами, свідками обвинувачення і свідками захисту, серед яких були названі представники Міністерства оборони Росії та концерну «Алмаз-Антей», виробника «Буків». Одну з цих пропозицій – про показання представника «Алмаз-Антей» – суд задовольнив.

Адвокати Пулатова стверджують, що «Боїнг» міг бути збитий українською військовим літаком, і продемонстрували кілька відеозаписів, в тому числі телеканалу RT, а також BBC, на яких люди, представлені як жителі Донбасу, кажуть, що бачили один або два українських військових літаки (або чули, як вони летіли).

Адвокати постійно підкреслювали, що не прагнуть затягнути процес, але у оглядачів і нідерландських ЗМІ склалося саме таке враження.

Третій блок слухань, розклад яких складено до осені 2021 року, розпочнеться 31 серпня і триватиме близько двох місяців. На той час, як сказав головуючий суддя Хендрік Стінхьойс, захист зможе більш детально обґрунтувати свої запити про додаткове розслідування, рішення щодо яких відкладено, а також поспілкуватися з Пулатовим особисто, «можливо, в третій країні». Крім того, представники родичів загиблих можуть оголосити свої уявлення про компенсацію.

Нагадаємо, раніше під час слухань прокурор відхилив вимогу звинувачення допитати українських військових.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті