Різке падіння доходів держбюджету у травні зумовлено різким скороченням імпорту – дослідження Mind

Різке падіння доходів держбюджету у травні зумовлено різким скороченням імпорту – дослідження Mind

За первинною інформацією держказначейства, доходи впали майже на 30% до минулорічного показника

Різке падіння доходів держбюджету у травні зумовлено різким скороченням імпорту – дослідження Mind
Фото: Єлизавета Сергієнко/Прес-центр НБУ

Показники доходів бюджету в травні вже відображають негативні наслідки коронавірусу на економіку, з якими Україна зіткнулася у квітні. Про це йдеться в дослідженні Mind з циклу «Макроекономічний прогноз-2020». 

За розрахунками видання, пік кризи, який припав на травень, зумовить ще глибше падіння доходів бюджету в червні, що буде відображено тільки в липневій інформації про виконання бюджету.

Згідно з дослідженням, такі глибокі показники падіння доходів не свідчать про критичний внутрішній стан економіки. Причина не стільки в падінні економіки, скільки в різкому скороченні імпорту. Найбільше невиконання плану з мобілізації фінансових ресурсів до державного бюджету демонструє митна служба України, яка в результаті скорочення імпорту різко зменшила стягування «імпортного ПДВ» і мит.

Український уряд намагається сфокусувати увагу громадськості й міжнародних партнерів на оцінці плану виконання дохідної частини бюджету замість зменшення показника доходів держбюджету-2020. І показник недобору доходів у травні виглядає скромно – 2,2%. Ця цифра може ввести в оману і створити враження, що фіскальна сфера практично не зазнала впливу карантину і економічної кризи.

Насправді Кабмін вчергове вдався до маніпуляції, йдеться в дослідженні. Її суть полягає в штучному заниженні планів з мобілізації фінансових ресурсів до державного бюджету в певні несприятливі місяці. Іншими словами, якщо уряд бачить, що в якомусь місяці намічається колосальний спад доходів, він просто зменшує план доходів, щоб уникнути критики на свою адресу щодо нездатності забезпечити виконання дохідної частини бюджету.

Детальніше читайте у матеріалі Mind: «Макроекономічний прогноз-2020: чого чекати від фіскальної та фінансової політики в Україні».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло