Рада змінила виборчий кодекс

Рада змінила виборчий кодекс

Документ забороняє електоральну «гречку» та інший підкуп виборців

Рада змінила виборчий кодекс
Фото: pixabay.com

Верховна Рада України ухвалила в цілому проєкт закону №3485 про внесення змін до деяких законів щодо вдосконалення виборчого законодавства. Відповідний законопроєкт підтримали 308 народних депутатів. Про це повідомляє пресслужба парламенту. 

Прийнятий закон забороняє:

- проведення передвиборчої агітації або надання виборцям, закладам, установам, організаціям грошей, подарункових сертифікатів, харчових продуктів і спиртних напоїв;

- надання пільг, переваг, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних і нематеріальних активів, у тому числі від імені благодійних організацій, засновниками або членами яких є кандидат (кандидати), партія (місцева організація партії).

Крім цього закон містить наступні положення:

- першим у територіальному виборчому списку відповідної організації партії розміщують кандидата, включеного до такого списку під першим номером;

- кандидати в депутати, які отримали кількість голосів виборців, що дорівнює чи перевищує 25% розміру виборчої квоти, розміщуються після першого номера списку за зменшенням відсотків голосів виборців, які підтримали кандидата в депутати;

- при рівному відсотку голосів місце вище займає кандидат, розташований вище в територіальному виборчому списку кандидатів від організації партії. Потім у списку розміщуються інші кандидати в черговості, визначеній організацією партії при висуванні кандидатів;

- позачергові місцеві вибори, проміжні, перші, додаткові проводитимуться двічі на рік – в останню неділю березня і останню неділю жовтня. Тобто, всі місцеві вибори, які не є черговими, у всіх населених пунктах будуть проводитися в один день – або навесні, або восени.

До того ж, пропонується цифровізація виборчого процесу: штаби зможуть онлайн подавати документи, реєструвати кандидатів, довірених осіб, спостерігачів. З'явиться можливість використання електронного підрахунку голосів. Встановлюються і механізми боротьби з так званими двійниками під час президентських виборів.

Також згідно з документом, збільшуються санкції за злочини й адміністративні правопорушення у сфері виборчого законодавства, встановлюється відповідальність за підробку документів та інші порушення. 

Нагадаємо, 15 липня Верховна Рада ухвалила постанову №3809 «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році (25 жовтня 2020 року)». Відповідне рішення на засіданні Верховної Ради підтримали 326 народних депутатів при мінімально необхідних 226. 

Однак 13 липня до парламенту надійшов лист від Зеленського з проханням прибрати з порядку денного засідання розгляд цього питання. Причиною стали технічні неузгодженості: проєкт передбачав вибори тільки обласних рад.

Попри це, комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендував парламенту ухвалити в цілому проєкт постанови про проведення місцевих виборів 25 жовтня. 

Профільний комітет у понеділок, 13 липня, вніс у документ зміни, додавши туди і районні ради.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті