Захворіло у світі
30,183,223
Померло у світі
946,158
Вилікувалось у світі
20,532,559
Захворіло в Україні
169,472
Померло в Україні
3,468
Вилікувалось в Україні
75,486
Нацакадемія аграрних наук не внесла відомості про користування 145 000 га землі

Нацакадемія аграрних наук не внесла відомості про користування 145 000 га землі

Ці землі можуть бути втраченими через відсутність належного обліку

Нацакадемія аграрних наук не внесла відомості про користування 145 000 га землі
Фото: pixabay.com

На початок року у постійному користуванні Національної академії аграрних наук (НААН) перебуває 465 000 га землі, але до Державного земельного кадастру внесені відомості лише про 320 000 га (69%). Дані про 145 000 га земель відсутні. Про це повідомляє Рахункова палата.

Реєстрація права постійного користування земельними ділянками також здійснена частково.

У Рахунковій палаті зазначають, що НААН не здійснює належного обліку земель, які знаходяться в її користуванні. Через це є загроза втратити частину з них.

Повідомляється, що з часу попереднього аудиту (2017 рік) НААН так і не провела інвентаризацію об’єктів нерухомості, включаючи землі, надані їй та її підприємствам, установам, організаціям у постійне користування.

У користуванні державних підприємств Академії перебуває 336 000 га сільськогосподарських угідь. Врожайність основних с/г культур на цих підприємствах значно нижча ніж в середньому в Україні. Через це недоотримано майже 1,5 млрд грн у 2018 році та 1,3 млрд грн у 2019-му чистого доходу від реалізації продукції.

Наприклад, у 2018 році врожайність зернових і зернобобових була на 35% нижчою за середню в Україні, соняшнику, ріпаку – на чверть. Минулого року врожайність зернових і зернобобових на держпідприємствах була нижчою на 33%, соняшнику – на 26%, ріпаку – на 23%.

При цьому під час реалізації вирощеної продукції не враховувались тенденції ринку, що спричинило недоотримання 883 млн грн виторгу.

За висновками Рахункової палати, окремі управлінські рішення НААН та її суб’єктів господарювання, які використовують земельні ділянки державної власності, призводять до фактичної втрати державою таких об’єктів та містять корупційні ризики.

Так, держава фактично втратила права на 11,2 га земельних ділянок чотирьох наукових установ у Києві та Одесі, які Національна академія аграрних наук отримала в безстрокове безоплатне користування для дослідних і навчальних цілей. НААН надала згоду на будівництво житлових будинків/комплексів, зміну цільового призначення земельних ділянок, а надалі погодила договори про будівництво на вказаних землях.

Разом з тим є ризики, що наукові установи сплачуватимуть штрафи за неналежне виконання договорів про будівництво – 3% кошторисної вартості об’єкта, але не менше 1 млн грн.

Рахункова палата звертає увагу, що в договорах про спільну діяльність установ Академії з комерційними структурами також міститься загроза фактичної втрати земель.

Загалом Національній академії аграрних наук на праві господарського відання належить державне майно вартістю 5,6 млрд грн, зокрема в користуванні держпідприємств – об’єкти вартістю 3,4 млрд грн. Найбільшу частку майна НААН займають земельні ділянки – 53%, будівлі складають 42%, інженерні споруди та об’єкти незавершеного будівництва – 6%.

Лише десята частина нерухомості (окрім земельних ділянок) має зареєстровані речові права. Всього держреєстрації підлягають речові права на майже 13 500 об’єктів.

Рахункова палата звертає увагу, що зростають площі приміщень, які не використовуються. Так, із майже 1,1 млн кв. м загальної площі 772 000 кв. м перебувають у непридатному для використання стані, ще 284 000 кв. м у проаналізований період були придатні до експлуатації, проте не використовувалися.

Нагадаємо, з 1 липня 2021 року громадяни України можуть набувати право власності на земельні ділянки сільгосппризначення площею до 100 га. Які зміни в законодавстві передбачені зазначеним документом і як зміниться ситуація з нелегальним використанням земель, розповів Mind керуючий партнер JN Legal Ян Левітас.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті