«Енергоатом» виборов право отримувати за електроенергію як в часи Роттердам+

«Енергоатом» виборов право отримувати за електроенергію як в часи Роттердам+

Кабмін дозволив «Енергоатому» продавати електроенергію дешевше собівартості

«Енергоатом» виборов право отримувати за електроенергію як в часи Роттердам+
Фото: pixabay.com

У формулі розрахунку ціни атомної електроенергії для покриття собівартості, що забезпечуватиме беззбиткову діяльність «Енергоатома», буде використовуватись не повна, а виробнича собівартість. Це означає, що «Енергоатом» може продавати електроенергію нижче повних витрат. Відповідне рішення прийняв Кабінет Міністрів, внісши зміни до Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії.

«Зміна стосується пункту 9. З метою більш коректного розрахунку показника собівартості пропонується у формулі визначення ціни покриття собівартості використовувати не повну, а виробничу собівартість. Таким чином, для визначення ціни собівартості виключаються види діяльності НАЕК «Енергоатом», які не стосуються функціонування ПСО. Зокрема, діяльність Ташлицької ГАЕС, Олександрівської ГЕС та теплопостачання міст-супутників», – зазначив заступник Міністра енергетики Юрій Бойко. Як він зазначає у ФБ, «за нашими оцінками і до внесення змін порогова цифра для ЕА була нижче 1.15. Але, як виявилось, були певні розбіжності у трактуванні показника повної собівартості. Після змін поріг має знизитися до нижче 1.10 і вже не повинно бути розбіжностей у його розрахунку». Він також зазначає, що обидві цифри є цілком адекватними і досяжними. 

Згідно з розрахунками експерта з енергетики Олексія Хабатюка, які він опублікував у фейсбуці, причина проблем «Енергоатома» криється не в формулі продажу електроенергії АЕС, а у змінах обсягів ПСО, які за ініціативою НАЕК «Енергоатом» зменшилися за обсягами з 80% до 40-45%, та за оплатою з 56,7 копійок до 1 коп. Він зазначає, що аби за новим механізмом ПСО «Енергоатом» міг досягти минулих показників, компанії доведеться продавати електроенергію за ціною  1791 грн/МВт*год, тоді як на ринку встановилася ціна близько 1150 грн/МВт*год. Водночас, за підрахунками Mind, для виконання фінансових показників, закладених у фінплан «Енергоатома», «Енергоатому» потрібно продавати електроенергію за ціною 1 грн 50 коп. Тому, як зазначила в коментарі Mind експерт Ольга Кошарна, «незрозумілою є позиція керівництва «Енергоатома», яке виводить людей на акцію протесту проти ціни продажу, коли воно самостійно виступило з ініціативою відпускати електроенергію в рамках ПСО за ціною 1 коп. за КВт-год, що унеможливлює виконання фінансових показників компанії». Вона також наголосила, що продаж «Енергоатома» електроенергії за новими правилами дозволяє досягти фінансових показників часів дії механізму Роттердам+, коли ТЕС отримували надприбутки за рахунок дефіцитного тарифу НАЕК «Енергоатом».

Виробнича собівартість – це сума всіх виробничих витрат, а повна собівартість – це сума виробничої собівартості і невиробничих витрат, з яких в «Енергоатома» більшість складають адміністративні витрати, витрати на обслуговування кредитів тощо.

PSO для населення (офіційно – спеціальні обов’язки учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії) – механізм покладання спеціальних зобов'язань з постачання електроенергії для потреб населення. Передбачає надання субсидій для постачальників електроенергії для населення – постачальників універсальних послуг (ПУП). Раніше Mind писав про те, як «Енергоатом» вписався в схеми Коломойського, і що у відповідь на лист «Оператору ринку» атомна компанія вказала, що завищена ціна і занижені обсяги – це її стратегія продажів вільної від ПСО частини електроенергії.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті