На Китай припадає 40% антропогенного впливу на світовий океан - дослідження

На Китай припадає 40% антропогенного впливу на світовий океан - дослідження

Морські конструкції можуть змінювати навколишнє середовище, змінюючи екологічні характеристики і якість води

На Китай припадає 40% антропогенного впливу на світовий океан - дослідження
фото pixabay.com

Австралійські вчені вперше підрахували який обсяг світового океану вже змінений антропогенними факторами, тобто ті ділянки морів і океанів, які змінилися через людський вплив. Близько 2 000 000 кв.кілометрів зазнали таких змін. Примітно, що 40% цього впливу припадають на рибницькі ферми Китаю, пише HighTech Plus.

Фахівці з Університету Сіднея і Сіднейського інституту морської біології зібрали дані про усі побудовані в морях і океанах споруди будь-яких типів: нафтові вишки, вітрові станції, телекомунікаційні кабелі, порти, мости і тунелі, штучні рифи і морські ферми. В результаті у вчених з'явилася перша карта експансії людства в океани, яка показала, наскільки люди змінили морське середовище.

«Ефект від побудованих об'єктів виходить за рамки їх безпосередньої фізичної зони впливу, – стверджують науковці. – Морські конструкції можуть змінювати навколишнє середовище, змінюючи екологічні та осадові характеристики, якість води і гідродинаміку, а також рівень шуму і електромагнітні поля».

Вивчивши всі доступні дані, вчені зробили висновок, що реальний вплив антропогенних споруд простягається на 2 млн кв. кілометрів – більше ніж на 0,5% океану. Аналіз показав, що 40% цієї зони виникло через рибницькі ферми Китаю, і що шумове забруднення простягається на 20 км від торгових портів.

У той час як історія штучних змін океанів почалася тисячі років тому, цей феномен почав наростати в середині ХХ століття.

«Цифри тривожні, – пояснила доктор Анн Багнот. – Наприклад, інфраструктура енергетики чи аквакультури, в тому числі, кабелі та тунелі, за прогнозами буде наростати на 50-70% до 2028 року. І це явно занижені дані: через погане регулювання більшості портів світу відсутня інформація про стан прилеглої до них акваторії океану».

Дослідники сподіваються, що їх робота приверне увагу до проблем захисту морського середовища і підштовхне до регулярних заходів з вивчення і контролю за споруджуваними в океані спорудами.

Ніколи за всю історію людства Земля не нагрівалася так швидко і так нерівномірно, як в останні роки, підрахували вчені. У тропічних океанах серйозні температурні зміни почнуться ще до 2030, в результаті чого будуть знищено частину океанічних екосистем, свідчать дані досліджень.

Нагадаємо, кліматологи стверджують, що Південний полюс нагрівається втричі швидше, ніж решта світу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті