Зникли аналізи болгарського бізнесмена Гебрєва, який теж міг бути отруєний «Новічком»

Зникли аналізи болгарського бізнесмена Гебрєва, який теж міг бути отруєний «Новічком»

Гебрєв постачав зброю в Україну під час війни на Донбасі

Зникли аналізи болгарського бізнесмена Гебрєва, який теж міг бути отруєний «Новічком»
фото DR

Зразки аналізів болгарського підприємця Еміліана Гебрєва, отруєного в 2015 році нервово-паралітичною речовиною, яка, швидше за все, належала до сімейства «Новічок», зникли з фінської лабораторії Verifin, що займалася їх вивченням. Про це повідомили в четвер, 3 вересня, журналісти-розслідувачі з The Insider і Bellingcat.

За їх словами, в справі про отруєння російського опозиційного політика Олексія Навального проглядається схожість із замахом на Гебрєва.

Еміліан Гебрєв, що займається торгівлею зброєю, був госпіталізований 28 квітня 2015 року, після того як втратив свідомість на прийомі в Софії. Приблизно в той же час стало погано його синові і одному з топ-менеджерів компанії Гебрева Emco. Всіх їх госпіталізували з ознаками важкого отруєння. Згодом експерти лабораторії Verifin, що спеціалізується на вивченні хімічної зброї, виявили в організмі Гебрєва сліди бойових отруйних речовин, що підлягають знищенню, відповідно до Організації по забороні хімічних озброєнь (ОЗХЗ).

26 серпня, за даними Der Spiegel, фахівці берлінської клініки «Шаріте», куди Навального доставили для проходження лікування з Омська, запросили у своїх болгарських колег дані про отруєння Гебрєва, очевидно, припускаючи наявність подібності діагнозів обох пацієнтів.

За словами самого Гебрєва, він міг становити інтерес для російських спецслужб, так як займався поставками зброї в Україні або в зв'язку з тим, що Росія хотіла отримати збройовий завод, контрольований його компанією.

Після отруєння Скрипалів бізнесмен повідомив болгарській прокуратурі, що помітив схожість їхніх симптомів зі своїми власними.

В результаті слідчим вдалося встановити, що один з агентів російського ГРУ в'їжджав в Болгарію незадовго до отруєння Гебрєва. На початку 2020 року прокуратура Болгарії висунула проти трьох агентів ГРУ звинувачення в замаху на підприємця.

Щоб довести, що при отруєнні Гебрева використовувався отрута групи «Новічок», було необхідно провести додаткові тести зі зразками Гебрєва, пише The Insider. «Але лабораторія Verifin, зобов'язана зберігати зразки, не змогла ні повернути їх, ні пояснити, куди вони зникли. Розслідування у Болгарії  довелося призупинити. А в зв'язку з отруєнням Навального проблема відсутності зразків стає ще більш гострою», – вказують журналісти.

Гебрєв, який звернувся в лабораторію Verifin з проханням провести ряд аналізів з його пробами, щоб встановити, чи його отруїли «Новічком», «був шокований» новиною про те, що зразків у лабораторії більше немає.

За словами представників лабораторії, вони зобов'язані зберігати проби протягом п'яти років. У випадку Гебрєва цей термін закінчувався 18 липня 2020 року.

При цьому сам Гебрєв і влада Болгарії з лютого 2019 року кілька разів зверталися в Verifin з проханням продовжити термін зберігання зразків стільки, скільки цього вимагає розслідування.

За матеріалами Deutsche Welle

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло