Захворіло у світі
41,228,181
Померло у світі
1,131,339
Вилікувалось у світі
28,122,798
Захворіло в Україні
322,879
Померло в Україні
6,043
Вилікувалось в Україні
134,898
Україна щорічно платить Росії $200 млн за зберігання відпрацьованого ядерного палива – «Схеми»

Україна щорічно платить Росії $200 млн за зберігання відпрацьованого ядерного палива – «Схеми»

Причина – затягування будівництва власного сховища та ймовірні корупційні змови

Україна щорічно платить Росії $200 млн за зберігання відпрацьованого ядерного палива – «Схеми»
фото: radiosvoboda.org

Україна продовжує щорічно платити Росії $150-200 млн за зберігання відпрацьованого ядерного палива. Про це йдеться у розслідуванні журналістів програми «Схеми».

Журналісти проаналізували, що 18 років і майже півтора мільярда гривень було витрачено на реалізацію ідеї побудувати в Чорнобильській зоні відчуження власне Централізоване сховище, де б зберігалося відпрацьоване паливо з трьох українських атомних станцій.

За цей час близько $2 млрд Україна вже заплатила Росії за вивезення цього палива на тимчасове зберігання.
Серед причин, через які стратегічний об’єкт досі не введений в експлуатацію – затягування будівництва та ймовірні корупційні змови, обставини яких вивчають офіційні органи – Антимонопольний комітет і Національне антикорупційне бюро – йдеться у розслідуванні.

Україна щорічно платить Росії $200 млн за зберігання відпрацьованого ядерного палива – «Схеми»

У 2017 році оператор українських атомних електростанцій НАЕК «Енергоатом» на мільярдному тендері обрав генпідрядника будівництва сховища – фірму «БК «Укрбудмонтаж», на той час єдиною власницею якої була Наталія Микитась – дружина народного депутата VIII скликання Максима Микитася, колишнього президента великої будівельної компанії – корпорації «Укрбуд».

Пізніше у фірмі-генпідряднику заявили про нестачу грошей. Для завершення будівництва «Енергоатом» оголосив новий тендер на понад 650 млн гривень, який зрештою так і не відбувся – через виявлену АМКУ змову між «БК «Укрбудмонтаж» та «Укренергомонтаж».

«Замість чесної конкуренції на торгах, мала місце змова між двома компаніями, які позиціонували себе як самостійні й незалежні гравці. Такі дії є порушенням закону «Про захист економічної конкуренції», – зазначили в Антимонопольному комітеті.

Компанії оштрафували та заборонили їм брати участь у майбутніх торгах протягом 3 років. У фірмі «Укрбудмонтаж» заявили – оскаржуватимуть це рішення.

«Фактично це відклало реалізацію проєкту на невизначений термін», – підкреслюють журналісти.
Окремо новопризначене керівництво «Енергоатома» провело перевірку виконання договорів і додаткових угод із фірмою «Укрбудмонтаж» родини Максима Микитася та виявило багато порушень і зловживань.

Акт перевірки, який опинився у розпорядженні редакції, показав, що за окремими договорами оплата становила понад 100% від контракту, при цьому по факту роботи не були виконані в повному обсязі.

В «Енергоатомі» заявили, що виявлені під час аудиту порушення «містять ознаки кримінальних і адміністративних правопорушень»,  і передали їх до НАБУ.

У неготовності сховища до введення в експлуатацію журналісти також пересвідчились, побувавши на місці зведення проєкту в зоні відчуження.

«Стратегічний об’єкт, який вже обійшовся державному «Енергоатому» у майже півтора мільярда гривень, потребує ще грошей для завершення його будівництва. У серпні «Енергоатом» оголосив новий тендер на роботи по завершенню будівництва на 656 мільйонів гривень. Це – тривалий процес. А отже, це означає, що і в цьому році Україна продовжить платити Росії за вивезення з українських АЕС відпрацьованого ядерного палива сотні мільйонів доларів», – йдеться у розслідуванні.

Також «Схеми» виявили, що після перемоги родини Микитася на тендері «Енергоатома», у топменеджера з'явилася нерухомість у його ЖК.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті