Захворіло у світі
42,237,160
Померло у світі
1,144,682
Вилікувалось у світі
28,568,009
Захворіло в Україні
337,410
Померло в Україні
6,289
Вилікувалось в Україні
139,755
Найбільші банки світу допомагали корупціонерам й наркоторговцям «відмивати» гроші – Buzzfeed News

Найбільші банки світу допомагали корупціонерам й наркоторговцям «відмивати» гроші – Buzzfeed News

У транзакціях на трильйони доларів фігурують імена українських чиновників, олігархів і президентів

Найбільші банки світу допомагали корупціонерам й наркоторговцям «відмивати» гроші – Buzzfeed News
Фото: pixabay

У неділю, 20 вересня видання BuzzfeedNews оприлюднило результати дворічного дослідження банківських звітів. Виявилося, що деякі найбільші банки у світі вели бізнес із клієнтами, яких вони підозрювали у корупції, і дозволяли злочинцям переміщувати «брудні» гроші по всьому світу. 

Банк HSBC дозволив шахраям переміщувати мільйони вкрадених доларів по всьому світу, навіть після того, як дізнався від американських слідчих, що ця схема була шахрайством.

Американський фінансовий холдинг JP Morgan, що об'єднує кілька великих банків, дозволив компанії перемістити понад $1 млрд через лондонський рахунок, не знаючи, кому він належить. Пізніше банк виявив, що компанія може належати мафіозі зі списку 10 найбільш розшукуваних ФБР.

Один із найближчих соратників президента Росії Володимира Путіна використовував Barclays Bank в Лондоні, щоб уникнути санкцій, які мали заважати йому користуватися фінансовими послугами на Заході. Частина готівки пішла на придбання витворів мистецтва.

У Великобританії зареєстрована велика кількість компаній, які фігурували у звітах про підозрілу діяльність. У файлах FinCEN вказано понад 3 000 британських компаній – більше, ніж компаній з будь-якої іншої країни.

Центральний банк Об'єднаних Арабських Еміратів не реагував на попередження про місцеву фірму, яка допомагала Ірану ухилятися від санкцій.

Deutsche Bank переміщував брудні гроші за організовану злочинність від терористів та наркоторгівців.

Standard Chartered переводив готівку в Арабський банк понад десять років після того, як рахунки клієнтів в йорданському банку використовувались для фінансування тероризму.

Згадані в цій історії банки заявили, що не можуть коментувати конкретні операції через закони про банківську таємницю, зазначає BuzzFeed News.

Як пише у фейсбуці українська журналістка-розслідувачка Тетяна Козирєва, яка брала участь у розшифровці #FinCENFiles, у даних FinCEN, які потрапили до журналістів BuzzFeed News і ICIJ, фігурують імена українських чиновників, олігархів і навіть президентів.

«І це лише питання часу коли саме Департамент юстиції пред’явить фігурантам репортів FinCEN обвинувачення», – відзначає Козирєва.

«Цікаво, що Коломойський, коли отримав від мене останній пул запитань (на три сторінки), просто заблокував мій номер. Мабуть, зачепила за живе», – додала журналістка.

«Юристи Ахметова до останнього писали й дзвонили моїм роботодавцям у США, вигадували байки про мою некомпетентність і заангажованість, переконували не публікувати матеріал. Але медіа в США особливі. Редактори там цінують журналістів-розслідувачів і поважають їх роботу», – відзначила Козирєва.

The Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) – це бюро Департаменту фінансів США, яке збирає «підозрілі фінансові транзакції» банківських клієнтів. Підозрілі операції, здійснені в американських доларах, повинні надсилатися до FinCEN, навіть якщо вони відбувалися за межами США, пояснює BBC.

Якщо такі підозри реєструються – складається звіт про підозрілу діяльність (suspicious activities reports або SAR). Такі звіти заповнюють банки, якщо переймаються через діяльність когось зі своїх клієнтів, і надсилають його владі.

Це таємні документи міжнародної банківської системи. Банки використовують їх, щоб повідомляти про підозрілу поведінку, але вони не є доказом протиправності чи злочину.

Така система збору даних має допомогти в боротьбі з фінансовою злочинністю і зупинити відмивання «брудних» грошей, тобто грошей зароблених злочинним шляхом (корупція, торгівля наркотиками тощо). Той самий процес необхідний, щоб російський олігарх, проти якого західні країни вжили санкції, не зміг переказати свої гроші на Захід.

Банки повинні переконатися, що вони не допомагають клієнтам відмивати гроші або переміщувати їх так, щоб порушувати правила. За законом вони повинні знати, хто їхні клієнти – недостатньо подавати SAR і продовжувати брати брудні гроші у клієнтів, очікуючи, що влада розв’яже проблему. Якщо банки мають докази злочинної діяльності – їм слід припинити переміщення готівки.

Файли FinCEN – це понад 2500 документів, більшість з яких були саме такими звітами про підозрілу діяльність, які банки надсилали владним структурам США в період з 2000 по 2017 рік.

Ці документи були злиті виданню Buzzfeed News, яке поділилося ними з групою журналістів-розслідувачів з усього світу. Документи розподілили серед 108 новинних організацій у 88 країнах. Сотні журналістів переглядали щільну технічну документацію, розкриваючи деякі види діяльності банків.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті