COVID-19 може змінити майбутнє енергетики на довгі роки – прогноз МЕА

COVID-19 може змінити майбутнє енергетики на довгі роки – прогноз МЕА

МЕА передбачає, що у 2030 році попит на нафту вийде на плато, а потім почне знижуватися. Сонячна енергія може стати «новим королем світових ринків електроенергії»

COVID-19 може змінити майбутнє енергетики на довгі роки – прогноз МЕА
фото pixabay.com

Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) заявило у своєму щорічному звіті World Energy Outlook, що реакція світу на COVID-19 може «змінити майбутнє енергетики» на довгі роки.

Як повідомляє CNBC, у звіті наголошується що найбільш важливим є те, яким чином криза в кінцевому підсумку вплине на перехід до чистої енергії. МЕА підкреслює, що хоча перехід до чистої енергії продовжує набирати обертів, необхідні більш швидкі і сміливі структурні зміни, якщо світ хоче досягти нульових викидів вуглецю.

«Криза COVID-19 викликала більше потрясінь, ніж будь-яка інша подія в новітній історії, залишивши шрами, які збережуться на довгі роки, – йдеться в заяві паризького агентства. – Криза все ще розгортається сьогодні, і її наслідки для світового енергетичного майбутнього залишаються вельми невизначеними».

В майбутньому МЕА вважає, що відновлювані джерела енергії (ВДЕ) будуть грати «головні ролі», а сонячна енергія опиниться «в центрі уваги», що обумовлено сприятливою державною політикою і зниженням витрат.

«Я бачу, що сонячна енергія стане новим королем світових ринків електроенергії, – сказав Фатіх Бірол, виконавчий директор МЕА. – Виходячи з сьогоднішніх параметрів політики, вона встановлюватиме нові рекорди по розгортанню щороку після 2022 року».

Між тим, МЕА прогнозує, що попит на вугілля не повернеться до рівнів, які існували до коронавірусу, і що до 2040 року на нього припадатиме менше 20% споживання енергії, вперше після промислової революції. Нафта залишиться «вразливою до серйозних економічних чинників невизначеності, викликаним пандемією», і попит почне знижуватися після 2030 року, повідомляє агентство.

МЕА очікує, що світовий попит на енергію впаде на 5% у 2020 році, при цьому споживання нафти та вугілля впаде на 8% і 7% відповідно.

Очікується, що в цьому році попит на природний газ скоротиться на 3% – це найбільше зниження з того часу, як він став основним джерелом палива в 1930-х роках, – але агентство бачить зростання попиту протягом наступного десятиліття, обумовлене зростанням в країнах з економікою, що розвивається. Прогноз був трохи переглянутий з квітня, коли агентство прогнозувало, що попит на енергію може впасти на 6% у 2020 році.

Як завжди, у звіті описані кілька різних сценаріїв, а не тільки одного, з огляду на кількість змінних, що знаходяться в русі. Але на відміну від минулих років, МЕА вирішило більше зосередитися на ключових наступних 10 роках.

Згідно «Сценарію заявленої політики» COVID-19 буде взято під контроль у 2021 році, а попит на енергію повернеться до докризового рівня у 2023 році, в той час, як «Сценарій відстроченого відновлення» моделює більш повільне відновлення економіки, згідно з ним попит не відновиться до 2025 року.

Два інших – «Сценарій сталого розвитку» та «Чисті нульові викиди до 2050 року» – описують необхідні кроки для досягнення заявлених кліматичних цілей. У першому сценарії чисті нульові викиди будуть досягнуті до 2070 року, тоді як у другому випадку агресивна політика передбачатиме, що мета буде досягнута до 2050 року.

Єдине джерело енергії, яке, як очікується, буде рости цього року, – це ВДЕ. Велика частина зростання генерується за рахунок сонячної енергії, і це буде продовжуватися в найближчі роки в міру зниження цін, що зробить сонячну енергію більш дешевим джерелом енергії, ніж нові вугільні та газові електростанції.

Згідно заявленому сценарію ВДЕ можуть задовольнити 80% зростання попиту на електроенергію протягом наступних 10 років. До 2025 року відновлювані джерела енергії витіснять вугілля в якості основного засобу виробництва електроенергії. Згідно зі звітом, якщо буде прийнята більш агресивна політика, поновлювані джерела енергії будуть грати ще більшу роль в найближчі п'ять років або близько того.

«Без достатніх інвестицій мережі виявляться слабкою ланкою в трансформації електроенергетичного сектора, що позначиться на надійності та безпеки електропостачання», – заявило МЕА.

Пандемія сильно вдарила по нафтовій галузі на початку цього року, в кінцевому підсумку коронавірус знищив «майже десятирічне зростання за один рік».

Очікується, що у 2020 році попит в цілому буде на 8 млн барелів на день менше, ніж у 2019 році, хоча агентство очікує, що попит знову зросте у 2023 році. Агентство очікує зростання до 2030 року, коли «попит на нафту вийде на плато». Повернення до зростання значною мірою буде забезпечений за рахунок країн з ринком, що формується і країн, що розвиваються, в першу чергу Індії. Однак в сценарії відкладеного відновлення попит на нафту не відновиться до 2027 року.

У той час як зниження попиту призвело до падіння цін на нафту на початку цього року та утримувало їх на низькому рівні, недолік інвестицій в галузь може привести до майбутніх коливань цін. У звіті вказується на серйозні економічні наслідки для країн, що залежать від видобутку нафти.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті