МВФ: Сукупний держборг країн світу наблизиться до 100% ВВП в цьому році
Цьогоріч світовий державний борг зробить безпрецедентний стрибок

Сукупний держборг країн світу досягне рекордного рівня у 2020 році, наблизившись до 100% ВВП, на тлі зростання державних витрат у зв'язку з необхідністю підтримки економік в умовах кризи, викликаної пандемією COVID-19. Про це йдеться в жовтневому огляді Fiscal Monitor, опублікованому Міжнародним валютним фондом.
«До пандемії світовий державний борг був уже високим і продовжував зростати. У 2020 році він зробить безпрецедентний стрибок майже до 100% ВВП. Істотне збільшення первинного дефіциту і різке скорочення економічної активності є основними факторами зростання боргу. Але після цього виняткового розвитку подій очікується, що державний борг стабілізується на рівні приблизно 100% ВВП до 2025 року. Це пояснюється негативною диференціацією зростання процентних ставок і скороченням первинного дефіциту», – пояснив Вітор Гаспар, директор департаменту з податкових питань.
Він додав, що високий рівень держборгу не є найбільшим ризиком. Головним пріоритетом зараз, за його словами, є уникнення передчасного припинення фінансової підтримки. Підтримка повинна зберігатися, принаймні, до 2021 року, здоров'я та освіта повинні бути пріоритетами всюди.
За останніми даними, уряди держав направили в цілому $11,7 трлн, або 12% світового ВВП, на стимулюючі заходи. Це призведе до зростання дефіцитів бюджетів в середньому на 9% ВВП в цьому році, а сукупного дефіциту – до 100% ВВП, прогнозують в МВФ.
В МВФ очікують, що глобальне боргове навантаження стабілізується наступного року завдяки збереженню низьких процентних ставок і поступовому відновленню світової економіки.
Гаспар зазначив, що за оцінками МВФ, число людей, які страждають від крайньої бідності, збільшиться на 80-90 млн, навіть з урахуванням соціальної допомоги, пов'язаної з COVID. Ризик недоїдання також зростає. Доступ до охорони здоров'я та освіти знаходиться під загрозою. Міжнародне співтовариство має вжити заходів щодо полегшення боргового тягаря, отримати доступ до грантів та пільгового фінансування зараз і в майбутньому, щоб допомогти бідним країнам впоратися з цими жахливими проблемами.
«Впевненість в глобальній фінансовій системі вимагає, щоб міжнародне фінансування було доступно для всіх країн, які стикаються з тимчасовими фінансовими проблемами. Це мета фінансових можливостей МВФ, які зараз складають $1 трлн, з яких трохи більше чверті вже виділено», – розповів він.
Гаспар додав, що для «країн з неприйнятним рівнем боргу необхідно розглянути варіанти впорядкованої реструктуризації боргу».
Згідно з останнім прогнозом МВФ, світовий ВВП скоротиться на 4,4% у 2020 році й виросте на 5,2% у 2021 році.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].