У Зеленського пояснили питання про Будапештський меморандум

У Зеленського пояснили питання про Будапештський меморандум

І заявили, що Росія порушила його ще у 2003 році

У Зеленського пояснили питання про Будапештський меморандум
Підписання Будапештського меморандуму, 5 грудня 1994 року

Офіс президента (ОП) пояснив останнє питання, яке планують винести на всеукраїнське опитування  – щодо безпекових гарантій для України за Будапештським меморандумом. Про це повідомляється на сайті ОП.  

Питання звучить так: «Чи потрібно Україні на міжнародному рівні підняти питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом, для відновлення її державного суверенітету й територіальної цілісності?».

Меморандум про гарантії безпеки з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї був підписаний у Будапешті 5 грудня 1994 року. В ОП називають Меморандум – одним з найбільш недооціненних документів.

«Україна, відмовляючись від третього за потужністю ядерного арсеналу в тогочасному світі та, відповідно, роблячи найбільший після Другої світової війни внесок у глобальний мир і безпеку, отримала гарантії від провідних військових держав щодо непорушності своєї безпеки та існуючих кордонів», – наголосили в ОП.

Згідно з Меморандумом США, РФ і Велика Британія зобов'язалися:

  • поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України;
  • утримуватися від загрози силою, її використання проти територіальної цілісності/політичної незалежності України; ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти неї, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН;
  • утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, отримати будь-які переваги;
  • домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки ООН з метою надання допомоги Україні, якщо вона стане жертвою акту агресії чи об'єктом погрози агресією з використанням ядерної зброї;
  • не застосовувати ядерну зброю проти України, крім випадку нападу на них самих, їхні та підопічні території, збройні сили, їхніх союзників;
  • проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов'язань.

В ОП заявили, що безпекові гарантії щодо України були порушені ще задовго до 2014 року. Зокрема, під час відомого прикордонного протистояння у 2003 році в конфлікті навколо острова Тузла, що загрожувало територіальній цілісності України. Також не менш небезпечними називають так звані газові війни, які були проявом свідомого економічного тиску на Україну.

«Світ не відреагував належним чином на такі порушення зобов’язань одним з підписантів Меморандуму, які наростали з роками, призвівши в підсумку до прямої збройної агресії […] Його подальше невиконання може заблокувати досягнення нових дипломатичних рішень у сфері глобальної безпеки», – наголосили в ОП.

У відомстві заявили, що за п’ять років від 2014-го тодішньою українською владою фактично нічого не робилося для підготовки деокупації Криму. Ще й були розведені у переговорах кримський та донбаський кейси. Актуалізація положень Будапештського меморандуму може допомогти державі поновити втрачені за той час можливості, створивши значно міцніші переговорні позиції разом щодо Донецька, Луганська і Криму.

Нагадаємо: конфлікт навколо острова Тузла був спричинений спорудженням Росією дамби в Керченській протоці від Таманського півострова до острова Тузла у 2003 році.
На думку аналітиків, метою конфлікту було вчинення тиску на Україну стосовно делімітації кордону в Керченській протоці та Азовському морі.

Раніше повідомлялося, що опитування відбуватиметься в день місцевих виборів, 25 жовтня.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло