Навального могли отруїти «Новічком» у нанокапсулі – розслідування Bellingcat

Навального могли отруїти «Новічком» у нанокапсулі – розслідування Bellingcat

Розслідувачі простежили лінію, по якій могла з'явитися отрута

Навального могли отруїти «Новічком» у нанокапсулі – розслідування Bellingcat
фото DR

В отруєнні російського політика Олексія Навального могла використовуватися нова система доставки отрути «Новічок», в розробці якої брали участь московське ФГУП НЦ «Сигнал» та санкт-петербурзьке ФГУП ГНІІІ військової медицини, йдеться в розслідуванні, яке підготували Bellingcat і The Insider за участю «Радіо Свобода» і Der Spiegel, передає The Bell.

Розслідувачі стверджують, що і після того, як Росія в 2017 році відзвітувала про повне знищення хімічної зброї, її розробка продовжилася. З цими експериментами вони пов'язують замахи на Олексія Навального, Сергія та Юлію Скрипалів, болгарського бізнесмена Ємельяна Гебрєва.

Провідну роль в розробці хімзброї, за версією розслідувачів, грає розташований в Москві на Нагатинской вулиці науковий центр «Сигнал». За тією ж адресою розташоване Федеральне управління з безпечного зберігання та знищення хімічної зброї.

Формально центр «Сигнал» займається експортним контролем, перебуваючи в підпорядкуванні Федеральної служби з технічного та експортного контролю, підвідомчої Міноборони.

Ще однією «ключовою організацією в російській програмі створення отруйних речовин» розслідувачі називають Випробувальний інститут військової медицини в Санкт-Петербурзі.

Bellingcat отримав доступ до білінгу телефонних переговорів з даними про геолокацію керівника інституту Сергія Чепура. Розслідувачі стверджують, що він багато контактує з директором і вченими «Сигналу» і «високопоставленими офіцерами ГРУ». Зокрема, він зв'язувався з ними незадовго до замаху на Сергія і Юлію Скрипалів.

Спілкувався Чепур і особисто з Олександром Мишкіним («Петровим») і Анатолієм Чепігою («Бошировим») – росіянами, яких влада Великобританії підозрює у скоєнні цього злочину.

Російським вченим вдалося розробити нову систему доставки отрути «Новічок» в організм – за допомогою «нанокапсул смерті», стверджують розслідувачі. Цим досягається кілька цілей: зокрема, відстрочка дії і «маскування» отрути.

Експертами «Сигналу» в сфері наноінкапсуляції (технології пакування наночастинок речовини в оболонку з іншої речовини) розслідувачі називають вихідців з 27-го наукового центру Міноборони. У його зону відповідальності входить зокрема діяльність хіміко-аналітичної лабораторії, акредитованої ОЗХЗ.

Наноінкапсуляція використовується в медицині, косметичній промисловості, будівництві, харчовій промисловості, сільському господарстві і т.п, уточнюють розслідувачі. Вони знайшли у співробітників центру «Сигнал» патенти на біо-активні добавки та сухі суміші для спортивних напоїв.

«Коли «Петров» і «Боширов» у розмові з Маргаритою Симоньян представлялися продавцями спортивного харчування, це було внутрішньокорпоративним жартом, зрозумілим лише декому», – припустив The Insider.

Нагадаємо, зникли аналізи болгарського бізнесмена Гебрєва, який теж міг бути отруєний «Новічком».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло