Захворіло у світі
100,908,992
Померло у світі
2,175,245
Вилікувалось у світі
55,848,790
Захворіло в Україні
1,206,412
Померло в Україні
22,351
Вилікувалось в Україні
992,031
В Росії бюджетників змушували брати участь в тестуванні вакцини під страхом звільнення – Reuters

В Росії бюджетників змушували брати участь в тестуванні вакцини під страхом звільнення – Reuters

Потрібно було ще й залучати родичів та друзів

В Росії бюджетників змушували брати участь в тестуванні вакцини під страхом звільнення – Reuters
фото DR

Російські держслужбовці розповіли Reuters, що їх примушують робити щеплення від коронавірусу і брати участь у випробуваннях вакцини. Бюджетники, які нібито беруть участь як «добровольці», при цьому підписують згоду на те, що «неможливо виключити імовірність розвитку несподіваного небажаного ефекту», пише The Bell.

За даними Reuters, наприкінці вересня чиновник одного з департаментів мерії Москви Сергій Мартьянов розіслав співробітникам повідомлення, в яких висловлював тривогу з приводу очевидного небажання своїх співробітників брати участь у тестуваннях російської вакцини «Спутнік V». За його словами, виділені для цього квоти залишилися незаповненими.

Мартьянов називав це «саботажем» і говорив, що начальству відомо про схему, при якій співробітники намагалися ухилитися від тестувань: вони записувалися на вакцинацію від грипу, що позбавляло їх права одночасного випробування препарату від коронавірусу. Чиновник наполягав, що будь-хто, хто отримав щеплення від грипу, все одно повинен записатися на тестування антиковідної вакцини, але з урахуванням проміжку в один місяць між щепленнями. Мартьянов також змусив своїх колег залучити до випробувань друзів і родичів: «як мінімум дві людини на співробітника!».

У листопаді та жовтні репортери Reuters відвідали 13 клінік, де добровольцям дають вакцину від COVID-19, і поговорили з 32 учасниками випробувань. З них лише 23 виявилися волонтерами. Дев'ять чоловік заявили, що вони не справжні добровольці, а бюджетники, які, за їх словами, не могли відмовити своїм роботодавцям у вакцинації.

Як розповіла заступник головного лікаря московської поліклініки №3, клініці був виданий наказ про обов'язкову вакцинацію проти COVID-19 для всіх співробітників. «Якщо ви відмовитеся від вакцинації, вас можуть відсторонити від роботи», – пояснила вона Reuters.

Відповідно до принципів Гельсінської декларації Всесвітньої медичної асоціації (які використовуються в більшості країн світу), особи, які беруть участь в клінічних випробуваннях, повинні бути поінформованими про всі аспекти випробування і брати участь добровільно.

Однак  Росія прийняла набір інших міжнародно узгоджених керівних принципів, хоча в них також вказано, що участь повинно бути добровільним.

Якщо люди вважають, що їм доведеться поплатитися за відмову взяти участь в медичних випробуваннях, то це примус, який не був би виправданий в США, Великобританії чи інших західних країнах, сказав Reuters професор етики Оксфордського університету Джуліан Савулеску.

Російський МОЗ зареєстрував вакцину від COVID-19 «Спутнік V» в серпні 2020 року. Препарату ще треба завершити третю фазу випробувань, а фармацевтичній промисловості – освоїти його багатосерійне виробництво. При цьому 2 грудня президент Владімір Путін доручив почати масову вакцинацію вже наступного тижня.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті