Міжнародні розслідувачі назвали імена співробітників ФСБ, які отруїли Навального

Міжнародні розслідувачі назвали імена співробітників ФСБ, які отруїли Навального

За опозиціонером протягом кількох років стежила група оперативників з секретного підрозділу ФСБ

Міжнародні розслідувачі назвали імена співробітників ФСБ, які отруїли Навального
Олексій Навальний
фото www.flickr.com/photos/moscow-live/22111714774/

У спільному розслідуванні The Insider, Bellingcat і CNN за участю Der Spiegel були встановлені імена працівників ФСБ, які отруїли російського опозиціонера та ворога Путіна Олексія Навального «Новічком».

Міжнародні розслідувачі дійшли висновку, що протягом багатьох років за Навальним стежила група оперативників з секретного підрозділу ФСБ. За кілька тижнів до поїздки Навального в Сибір в серпні 2020 року члени цієї групи спостереження спілкувалися з фахівцями з фосфорорганічних токсинів. На думку експертів, усі члени цієї злочинної групи пов'язані з «Інститутом криміналістики ФСБ», який також відомий як військова частина 34435. Розслідувачі встановили особи 15 осіб з Інституту криміналістики ФСБ, які пов’язані з операціями по отруєнню, щонайменше 8 з них, брали участь в замаху на вбивство Навального.

Bellincat, Der Spiegel і CNN опублікували детальну інформацію про можливий склад оперативної групи. Учасники злочинної групи мають різний бекграунд – у когось медична освіта, хтось робив кар'єру в армії, хтось в спецназі ФСБ, є і фахівці з хімічної зброї.

  • Станіслав Макшаков. Полковник, військовий вчений, який раніше працював в Державному інституті технології органічного синтезу в закритому військовому містечку Шихани-1. До офіційного припинення російської програми хімічної зброї у 2017 році цей військовий інститут проводив дослідження і розробки нових форм хімічної зброї, в тому числі нервово-паралітичних агентів типу «Новічок».
  • Олег Таякін («Тарасов»). Старший член групи з отруєння Навального, зазвичай координує дії інших офіцерів і працює в основному з центрального офісу. Він служив на базі «Біле вугілля» Служби спеціальних призначень ФСБ в Єсентуках, а також в в/ч 03523 Космічних військ. У 2004 році він закінчив Пироговську медичну академію в Москві. До приходу в Інститут криміналістики ФСБ працював лікарем.
  • Олексій Александров («Фролов»). У 2006 році закінчив медичний інститут в Москві і працював лікарем швидкої допомоги, а потім військовим лікарем, почав служити в ФСБ у 2013 році. Александров, ймовірно, є ключовим оперативником, який причетний до двох спроб отруїти Навального у 2020 році.
  • Іван Осипов («Спиридонов»). Лікар. У 2012 році видалився із соцмереж – ймовірно тоді й приєднався до ФСБ.
  • Костянтин Кудрявцев («Соколов»). Служив у військовій частині в Шиханах. До початку роботи в Інституті криміналістики ФСБ закінчив Російську академію військового хіміко-біологічного захисту.
  • Олексій Кривощеков. До приходу в ФСБ у 2008 році служив в Міністерстві оборони.
  • Михайло Швець («Степанов»). Офіційно прописаний за адресою Центру спеціальних операцій ФСБ.
  • Володимир Паняєв. До приходу в Інститут криміналістики ФСБ працював в прикордонній службі ФСБ, потім став співзасновником компанії з продажу антибактеріальних ламп. Проживав в одному будинку з Олексієм Навальним. Після отруєння змінив реєстрацію на адресу штабу-квартири ФСБ на Луб’янці.

За даними експертів, слідкувати за Навальними почали в 2017 році, коли він оголосив про намір балотуватись у президенти РФ. В межах своєї передвиборчої кампанії протягом 2017 року Навальний зробив понад 20 передвиборчих поїздок за межі Москви. «ФСБшники-отруйники» стежили за ним практично у всіх цих поїздках, всього ці співробітники ФСБ зробили 47 поїздок по тих же напрямках, куди летів або їхав політик.

Після того, як російський ЦВК в грудні 2017 року відмовив Навальному в реєстрації на президентські вибори стеження на певний час припинилася. У 2020 році полювання на Навального відновилося в повну силу.

Олексію Навальному стало погано на борту літака, який 20 серпня летів з Томська в Москву. Літак екстрено сів у Омську, опозиціонера доставили в місцеву лікарню, а потім перевезли до берлінської клініки Charite. До 7 вересня Навальний перебував в комі.

Нагадаємо,  міжнародна експертиза – а саме три лабораторії незалежно одна від одної підтвердили застосування нервово-паралітичної речовини групи «Новічок» як причини отруєння Навального.

Після 32 днів лікування, 24 з яких він перебував в реанімації Навального виписали зі стаціонару берлінської клініки «Шаріте».

Уряд Німеччини  оголосив, що лабораторія Бундесверу знайшла в організмі Навального сліди отрути з групи «Новічок».

Пізніше стало відомо, що для атаки був використаний оновлений варіант «Новічка», який навіть більш токсичний, ніж речовина, якою у 2018 році були отруєні російський ексагент Сергій Скрипаль і його дочка. 

До цього російські лікарі поставили Навальному діагноз «порушення обміну речовин».

Окрім того, прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що до вивезення в ФРН ніякої отрути в організмі Навального не було.

Пізніше Росія заявила, що Навального могли отруїти «Новічком» вже в Німеччині.

Між тим, в розслідуванні, яке підготували Bellingcat і The Insider за участю «Радіо Свобода» і Der Spiegel, з'ясувалось, що в отруєнні Навального могла використовуватися нова система доставки отрути «Новічок», в розробці якої брали участь московське ФГУП НЦ «Сигнал» та санкт-петербурзьке ФГУП ГНІІІ військової медицини. Російським вченим вдалося розробити нову систему доставки отрути «Новічок» в організм – за допомогою «нанокапсул смерті», стверджують розслідувачі. Цим досягається кілька цілей: зокрема, відстрочка дії і «маскування» отрути.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло